BESLENME SÜRECİNDE YAŞANABİLECEK SIKINTILARIN SEBEPLERİ

Çocukların yemek yemek için isteksiz davranmaları ya da anne ve babalarına bu süreçte zorluk çıkarmaları çoğu çocukta görülebilecek davranışlardır. Ebeveynler buna sebep olabilecek faktörleri bilerek bu durumun yaşanmasının önüne geçmek için çaba sarf edebilirler. Beslenme problemleri sebepleri nelerdir gelin bakalım.

BESLENME SÜRECİNDE YAŞANABİLECEK SIKINTILARIN SEBEPLERİ

Beslenme problemleri sebepleri nelerdir?

Çocukların düzgün bir beslenme alışkanlığı kazanması ve dengeli beslenmesi, onların hem içinde bulundukları dönemde hem de hayatlarının ileriki dönemlerinde sağlıklı bir yaşam sürebilmelerine katkı sağlar. Ancak çocukların çoğu, büyüdükçe bazı sebeplerden dolayı yemek yeme sürecinde sıkıntı yaşayabilir. Özellikle yeni anne-baba olan ebeveynler, tecrübesizliklerinden dolayı böyle bir durumla karşılaştıklarında endişe yaşayıp olaya fazla müdahil olmak isteyebilirler. Bu durum, sorunun çözülmesine büyük ölçüde katkı sağlamayacaktır.

Çocukların beslenme sürecinde yarattığı sıkıntılar eğer yetersiz beslenmeye sebep olacak boyuta gelirse çocuk için bazı sıkıntılı durumlar meydana gelebilir. Çocukların yemek yeme konusunda sıkıntı yaşamaları başlangıçta ciddi problemlere sebep olmayacaktır. Ancak çocuğun bu durumu alışkanlık hâline getirmesinin önüne geçilmezse sorun ciddi boyutlara ulaşabilir.

Ebeveynlerin çocuklarına çok hızlı yemek yedirmesi, beslenmenin gerçekleştiği ortamın uygun olmaması, çocuklara hoşlanmadıkları yiyecekleri yedirmek için ısrar edilmesi gibi durumlar çocukların yemek yeme konusunda sıkıntı yaşamalarına sebep olabilir. Ayrıca duygusal olarak bazı sıkıntılar yaşayan, mutsuz, güvensiz hisseden çocuklar da yemek yeme konusunda sıkıntılar yaratabilir.

Beslenme sürecinde hangi sıkıntılar görülebilir?

Birçok çocuk, belirli bir dönemde yemek yeme konusunda ebeveynlerine zorluklar çıkarabilir. Bu dönemin kısa sürmesi için öncelikle çocuğun yemek yemek istememe nedeni tespit edilmelidir. Bu durumun en sık görülen sebeplerinden birinin çocuğa istemediği bir yemeği ebeveynlerinin zorla yedirmeye çalışması olduğu söylenebilir. Bu durum, zamanla çocuğun yemek yeme sürecinde direnmesine yol açabilir. Çocuğun fazla miktarlarda beslenmeye çalışılması da onun yemek yemeye karşı direniş göstermesine yol açabilir.

Çocuklara yemek yedirebilmek için ebeveynlerin onları zorlamaları, çocuğun daha çok direniş göstermesine sebep olabilir. Ebeveynlerin bir süre bu konuda çocuğu kendi hâline bırakmaları daha faydalı olacaktır.

Çocukların yemek yerken ebeveynlerine zorluk çıkarmalarının sebeplerinden birinin de ilgi çekmek istemeleri olduğu söylenebilir. Yemek yeme sürecinde aile bireylerinin kendisiyle ilgilendiğini gören çocuk, bu durumun mümkün olduğunca devam etmesi için yemek yemeye karşı direnç gösterebilir.

Bazı çocukların yemek yememelerinin sebebi, iştahlarının az olmasından kaynaklı olabilir. Eğer çocuk bulunduğu gelişim dönemine uygun bir kilodaysa daha fazla yemek yemesi için baskı uygulanmamalıdır. Çocuklar yemek yeme sürecini oyunlaştırmaktan hoşlanabilirler. Bu durumlarda çocuklara müsaade edilmeli, çocuğun yemekle belirli bir süre oyalandıktan sonra yemesi için vakit tanınmalıdır.

BESİN ÖGELERİNİ KORUMAK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0