Beslenme Bozuklukları

Çocuğunuzun ilk yıllarında karşılaştığınız fazla ya da az yeme durumu sanıldığından daha büyük bir soruna yol açabilir.

Beslenme Bozuklukları

Bebeklerde beslenme bozukluğu nasıl görülebilir?

Obezite hastalığının genel olarak yetişkinlerde ortaya çıktığı düşünülse de, günümüzde özellikle gelişen, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan çocuk ve gençlerde oldukça sık karşılaşılmaya başlanmıştır.

Çocukların davranış bozuklukları, araştırmadan ve bilinçsiz kullanılan gıdalara ailelerin üstünde durmadan onay vermesiyle birleşince çocukların zamanla aşırı kilo almasına, sağlıksız bir bünyeye sahip olmalarına neden olur. Sağlığı tehdit eden bu duruma engel olabilmek için ailelerin daha bilinçli ve dikkatli bir yol izlemeleri oldukça önemlidir.

Obezite, engelli çocuklarda da sık görülen bir hastalık türüdür. Engelli çocukların eve bağlı kalması, sürekli bir şey yeme isteğini tetikler. Bu istek sağlıksız beslenme, tatlı, yağlı, tuzlu gıdalara konulan koruyucu ve katkı maddelerinin etkileriyle birleşince çocukları obeziteye sürükler. Engelli çocuklar, ortam ve mekân kısıtlılığı nedeniyle bedensel hareketlilikte eksik kalırlar, bu hareketsizlik de obeziteye neden olan etkenler arasındadır.

Beslenme bozukluğu olan bir çocuğa nasıl bir beslenme programı hazırlanmalı?

Çocuklarda obeziteyle karşı karşıya kalındığında doktor kontrolünde uygun bir diyet programı oluşturulması gerekir. Enerji içeriği yüksek sağlıklı gıdalar, obezite sorunun çözümünde büyük rol oynar. Obez çocukların diyet ve tedavi sürecinde bedensel olarak daha çok hareket etmeleri gerekmektedir. Bazı obezite durumlarındaysa, davranış terapisi ve pedagog seansları sorunun çözülmesine katkı sağlayacaktır.

Çocuğun diyet programındaki besin tercihlerinde; bağışıklık sisteminin güçlendirmesine, büyümesini ve gelişmesini sağlanmasına; gerekli olan protein, vitamin ve mineralleri içeriyor olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca program yaşına, vücut ağırlığına, genel klinik durumuna göre oluşturulmalıdır.

Yeme eksikliği olan çocuklardaysa günlük öğün sayısı arttırılmalı, gece beslenme desteği verilmelidir. Çocuğun yaşına uygun iyi kalite protein, vitamin, mineral içeren besinleri tüketmesinin yanı sıra; doktor kontrolünde vücutta üretilmeyen maddeler (elzem yağ asitleri ve bazı vitaminler) eklenerek su ve organik maddeler içeren, vücut proteinlerinin korunmasını sağlayacak miktarda aminoasit sağlayan dengeli bir diyet programı hazırlanmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0