Beşinci Ayda Beklenen Davranışlar

by Bebek Melekleri

Beşinci aya gelindiğinde bebeğinizin geçmiş aylara oranla daha farklı fiziksel ve zihinsel gelişim özellikleri göstereceğini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Beşinci ayda bebeğinizde, doğal olarak geçmiş aylara oranla farklı birtakım gelişimler gözlemleyebilirsiniz.

Beşinci ayda çocukların gösterebilecekleri davranışlar nelerdir?

Bu dönemde sağlıklı bir gelişim dönemi izleyen bebeklerde bekleyebileceğiniz davranışlardan bazıları; bebeğinizin bacakları üzerine az miktarda ağırlık verebilmesi, kendiliğinden gülümseyebilmesi, vücudunun bazı noktalarına dokundurulan nesneleri yakalayabilmesi, boncuk gibi çok küçük nesnelere dikkat edip onları fark edebilmesi, keyifli olduğunu belli eden neşeli kahkahalar ve çığlıklar atabilmesi, bir desteğe ihtiyaç duymadan oturabilmesi, duyduğu bir insan sesine doğru dönebilmesi, oturtulduğunda gövdesini ve başını aynı seviyede tutabilmesi, dik durduğunda başını düz bir şekilde tutabilmesi, “agu” gibi anlamsız birtakım sesler çıkarabilmesi, yüzüstü pozisyonda karnının üstünde yatarken kollarını kullanarak göğsünü ve vücudunun küçük bir bölümünü yerden kaldırabilmesi olarak sıralanabilir.

Bebeğiniz, bu gelişim aşamasında, yukarıda bahsedilen davranışlardan bir veya birkaçını sergilemiyorsa bir uzmana danışmak faydalı olacaktır. Bebeğinizin bu davranışların bazılarını sergilememesi kimi zaman bir sorun olduğuna işaret edebilse de bu gibi durumların çoğu zaman bebek için normal olduğu gözlemlenmiştir.

Beşinci ay içinde bulunan bütün bebekleri aynı şartlarda değerlendirmek hata olacaktır. Bebeklerin gelişimini etkileyen, içinde bulunduğu çevre, genetik özellikler gibi durumların her bebekte farklı olacağı unutulmamalıdır. Her bebeğin aynı dönemde tıpatıp benzer gelişim özelliği göstermemesi olağan bir durumdur. Örneğin prematüre bebeklerin yukarıda bahsettiğimiz davranışları beşinci aydan daha geç dönemlerde sergilemesi anormal bir durum değildir.

Beşinci aya gelen her bebekte görülmese de bu dönemde bulunan bazı bebeklerin göstermesi olağan davranışlardan bazıları; elinden düşürdüğü bir nesneyi arayabilmesi, bir nesneyle oynarken onu bir elinden diğer eline geçirebilmesi, bir nesneden veya bir kişiden destek alarak ayakta durabilmesi, kraker gibi bazı yiyecekleri destek olmadan yiyebilmesi, “ba-ba-ba, ma-ma-ma” gibi bazı sesleri mırıltı şeklinde çıkarabilmesi, bulunduğu yerden uzak bir konumda olan nesnelere ulaşabilmek çaba sarf edebilmesi, o sırada ilgilendiği bir oyuncağı veya bir nesneyi ondan almak istediğiniz zaman buna karşı gelebilmesi ve bunu açıkça belli etmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Kalbinde üfürüm görülen bebekler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler