Besin Ögelerini Korumak

by Bebek Melekleri

Her besin grubu farklı tüketim biçimine ihtiyaç duyar. Besinlerin doğru biçimde hazırlanması ve tüketimi besin öğelerinin kaybolmasının önüne geçer. Tüketilenlerden yeteri kadar fayda sağlayabilmek için hangi grubun nasıl bir tüketim, pişirme ve saklama biçimine ihtiyaç duyduğu bilinmelidir. Besin ögelerini korumak niçin önemlidir gelin bakalım.

Besin ögelerini korumak niçin önemlidir?

Besin grupları içerdikleri besin ögelerine göre farklı gruplara ayrılır. Etler, süt grubu, kuru baklagiller, yumurta, meyve-sebzeler ve tahıl grubu besinler birbirlerinden çok farklı tüketim biçimlerine ihtiyaç duyar. Her besin grubu aynı içeriklere sahip olmadığı için içeriğindeki zengin bileşenleri kaybetmemesi adına bilgili ve özenli olmak gerekir. Bu yazı dizisinde yukarıdaki altı besin grubunun değerli ögelerini yitirmeden nasıl pişirilmesi, tüketilmesi ve saklanması gerektiğine değinilecektir.

Besinlerin nasıl tüketileceği, nasıl bir hazırlık sürecinden geçeceği ile de alakalıdır. Kimi besinler pişirilerek tüketilmeye ihtiyaç duyarken kimilerini taze olarak tüketmek gerekir. Çünkü ısı, bu tür besinlerin içeriğindeki faydalı ögelerin kaybolmasına ve vücut tarafından alınamamasına neden olur. Saklama koşulları da en az pişirme kadar önemlidir. Bazı besinlerin buzdolabında, bazılarının buzlukta bazılarınınsa kuru ve serin yerlerde muhafaza edilmesi gerekir. Tüketmeden önce bekletmek bazı vitaminlerin kaybolmasına neden olabilir. Bu nedenle hangi besin grubunun nasıl bir saklama biçimi gerektirdiği bilinmelidir.  

Besin öğesini korumak için ne yapmalıyız?

Tüketilecek her besinin sağlık açısından faydalı olabilmesi hijyenle de alakalıdır. Meyve ve sebzeler tüketilirken bol su ile iyice yıkanmalı, çürük olanlar tüketilmemelidir. Satın alınan gıda maddelerinin son kullanma tarihlerine, süt, yumurta, tavuk gibi besinlerin organik sertifikalı ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Et ürünleri güvenilir kasaplardan tedarik edilmeli, işlenmiş et ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Buzdolabında muhafaza edilen gıdalar daha uzun süre tazeliklerini koruyabilmesi adına soğuma ihtiyaçlarına göre raflara yerleştirilmeli, pişmiş ve çiğ ürünler yan yana koyulmamalıdır. Vitamin kayıpları ısı, ışık, bekleme süresi gibi durumlara bağlı olarak şekilleneceğinden, bu konularda bilgi sahibi olmak yeterli vitaminlerin alınmasına yardımcı olabilir.

Besinlerden yeterli miktarlarda tüketmek besin ögelerinin yeteri kadar alınması anlamına gelmediği için pişirme ve saklama konusuna da hassasiyet göstermek gerekir.

EMZİRME SÜRECİ İÇİN FAYDALI OLAN BAZI BİLGİLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

besin-ogelerini-korumak

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin