Beş-Altı Yaş Aralığında Olan Çocuklarda Öz Kavramı

Çocukların, 4-5 yaş itibariyle öz kavramını geliştirdikleri sürecin konu alındığı, uzmanlarımız tarafından hazırlanmış makalemizi inceleyebilirsiniz.

Beş-Altı Yaş Aralığında Olan Çocuklarda Öz Kavramı

Çocuklarda öz kavramı nasıl gelişir?

Öz kavramı oluşumunu ve ilerleyişini, 3-4 yaş aralığıyla kıyaslayacak olursak 5-6 yaş aralığında durum biraz daha farklıdır. 5 yaş, okul öncesi ve ilkokula hazırlıkta en önemli senedir. Bu yaşta, ilkokul algısının temelleri atılmakta olduğu için, çocuğun pozitif bir deneyim kazanması oldukça önemlidir.

Büyük kapasiteli okullara başlayacak olan çocuk, küçük gruplar eşliğinde almış olduğu dersleri bırakacağı için zorlayıcı olabilir. Kafasında, bir ihtiyacım olduğunda nasıl karşılayabilirim sorusu olabilir ve belki de çözüm üretemeyebilir, buna bağlı olarak da kendini arkadaşlarından izole etmek isteyebilir.

Anne-babaların, öğretmenlerin; çocuk okulla ilk defa karşılaştığında aydınlatıcı ve rehber olacak bilgiler vermesi, güven bağı oluşturması bu yüzden anahtar görevdir.

Okullarda grup aktivitelerine dâhil olan, teneffüsleri arkadaşlarıyla oyun oynayarak geçiren çocuklar, ilk defa kendini büyük grupların parçası olarak görmeye başlayacaktır. Bazen bu durumlarda çocuk, farklı grup görevleri istemeyebilir. Bu endişe edilecek bir davranış değildir. Çocuk; kendini, dünyasını hâlâ tamamlamadığı için gruptaki rolünü bulma ve tanımlama sürecine girmiştir.

Öz kavramının gelişimi arkasından öz saygıyı getirir. Bu yüzden grup hâlinde hayır denilmesi, adil olmayan davranış olduğunda grup içinde veya öğretmenlerle paylaşılması teşvik edilmelidir. Özetle “ben kimim, ne yapıyorum ve görevlerim neler?” soruları öz kavramını cevaplayan sorulardır, “kendime nasıl bakarım, eşitsizlik durumunda nasıl davranmalıyım?” soruları da öz saygıyı cevaplayan sorulardır. Bu soruların ne kadar iyi rehberlik edilirse o kadar iyi cevaplanacağını unutmayalım.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0