Berber Korkusu

by Bebek Melekleri

Çocukların saçlarını kestirmekten korkması son derece normal bir durumdur. Kendisine daha önce ne kadar tehlikeli olduğu anlatılan makas şu an da başka bir bireyin elindedir ve canını acıtabilir. Bu durumu aşmak için uygulayabileceğiniz bazı tavsiyeler söz konusudur. Canı acıyan bebeklerde berber korkusu oluşabilir.

Bebeklerde berber korkusu neden olur?

Küçük çocuklar için saçlarını kestirmek oldukça değişik bir tecrübedir. Saçları kesilirken canlarının acıyacağını düşünmeleri muhtemeldir.

Berberin kullandığı makas ya da saç kesme makinası onlara son derece korkutucu gelebilir. Bu nedenle çocuğa saç kesme işlemi önceden anlatılmalıdır. Hatta öncesinde birkaç defa çevresindeki büyüklerle berbere giderek seyirci kalmasını sağlamak faydalı olabilir. Bu sayede saçlarını kestiren bireylerin canlarının acımadığını görerek rahatlaması kolaylaşacaktır. Çocuğun saçını kesecek berber ile diyalog kurup iletişim sağlaması, saç kesimini yapmada kullanılan makas, tarak, tıraş makinası gibi ekipmanları incelemesi ön yargılarını azaltacaktır. Çocuğun saç kesimi ya da saç modeli hakkında berbere sorular sorması, iletişim kurması bu işlemi kolaylaştırabilir.

Çocuğun berberden korkmaması için ne yapılabilir?

Çocuğun saçlarını kestireceğiniz zaman eşlik eden herhangi bir huzursuzluğunun olmadığından emin olmanız gerekir. Karnının aç olması, uyku saatinin gelmesi gibi huysuzlanmasına neden olan etkenlerin ortadan kalkması gereklidir. Çocuğun berbere götürüldüğünde varsa berberden korkmayan bir yaşıtını yanınızda götürmeniz, arkadaşından cesaret almasını sağlayabilir. Çocuğun saç kesiminin yapılacağı berber salonunda onun ilgisini çekecek yönde oyuncaklar bulundurmak, izleyebileceği bir çizgi film açmak, salonun duvarlarını bu doğrultuda dekore edip ilgisini o yöne çekmek saç kesimini kolaylaştırabileceği gibi çocuğun algısında oluşan ön yargının azalmasını da destekleyebilir.

Ayrıca çocuğa saç kestirme konusunda baskı yapmamak, saçını istediği zaman kestirebileceğini, bunun için kendi onayının olması gerektiğini aksi takdirde saçına dokunulmayacağını belirtmek karşısındaki kişi tarafından onaylanıp önemsendiğini düşündürecektir. Kendisini onaylayan kişi çocuğa güven vereceği için onun söylediklerini daha çok önemseyecektir.

Çocuğunuza saç kestirmenin can acıtmadığını, onun anlayabileceği bir üslupla anlattığınızda ve bunu birkaç kere deneyimlediğinde korkulacak bir şey olmadığını anlayacaktır.

ÇOCUKLARDA MÜLKİYET KAVRAMININ OLUŞMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin