ÇOCUĞUN BAŞKALARINA BENZEME EĞİLİMİ

Çocuklar dünyaya geldiklerinde bazı genetik özelliklere sahip olurlar. Anne ve babadan alınan bu genetik özellikler fiziksel olmanın yanında psikolojik ve zihinsel de olabilir. Çocuklar neden başkalarına benzeme eğilimi olur?

ÇOCUĞUN BAŞKALARINA BENZEME EĞİLİMİ

Çocuklar neden başkalarına benzeme eğilimi olur?

Bir çocuğun doğumu, aynı zamanda anne ve babanın genlerinin yeni var olan bir kişiye aktarımı olarak nitelendirilebilir. Bu aktarım gözle görünen şekilde ilk olarak fiziki açıdan ortaya çıkabilir. Fiziki benzerlikler belirgin olmasına karşın yeni bir boyut kazanabilir ve ufak farklılıklar gözlemlenebilir. Bunun yanında çocuk büyümeye başlamasıyla birlikte kendini ifade eden davranışlar içerisine girebilir. Bu davranışlar ise genetik benzerliğin zihinsel olarak aktarımını gözler önüne serebilir. Anne veya babanın belirgin bir davranışı veya huyu çocuğun davranışlarının gelişmesiyle gözlemlenebilir. Fakat bununla birlikte zihinsel ve düşünsel huy ve davranışlar sadece anne ile babadan geçmeyebilir. Yani çocuktaki zihinsel altyapı oluşumu sadece anne-baba ile sınırlı kalmayabilir. Ülkemizde “filancaya çekmiş” olarak tanımlanan bu durum, çocuklar için genetik gerçeklerden biri sayılmaktadır. Çocuğun benimsediği zihinsel davranışlar, sevilen bir özellik olabileceği gibi tam tersi bir şekilde sevilmeyen birisinin sevilmeyen bir davranışı da olabilir. Bu durumda anne-baba hoşgörülü olmalı ve bu davranışı için çocuğu yargılama yoluna gitmemelidir.

Bu aktarım aynı kanı taşıyan bir ailenin başka fertlerinden gelebilir. Anne ve babanın çocuğa karşı sergileyeceği tutum, bu davranışların oluşum ve gözlemlemesi aşamasında önem arz edebilir. Çünkü çocuğun sergileyeceği davranışlar, anne-babanın hoşuna giden veya onlara ailedeki sevilen birini hatırlatabileceği gibi sevilmeyen birini de hatırlatabilir. Sevilmeyen bireyin sahip olduğu davranış çocukta görüldüğü zaman ise ailenin buna karşı hoşgörü göstermesi tavsiye edilmektedir. Nitekim var olan özelliklerden hiçbiri kötüye yorumlanmamalıdır ve çocuğun sahip olduğu özellik her zaman özelliği aldığı kişideki gibi ortaya çıkmayabilir. Yani aktarılan zihinsel özelliğin çocuk tarafından birebir aynı şekilde kullanılması söz konusu olmayabilir. Tam tersine bu özellikler hoşgörü gösterildiğinde ve doğru yönlendirildiğine çok olumlu sonuçlar doğurabilir.

Örneğin, çok inatçı olan bir çocuk iyi bir avukat veya çok konuşan bir çocuk etkili konuşmanın eklenmesiyle iyi bir siyasetçi olabilir. Önemli olan nokta anne ve babaların çocuğa karşı hoşgörü göstermesi ve onu her yönüyle kabul etmesidir.

İNATÇI ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0