BENLİK ALGISININ GELİŞİMİNDE EBEVEYNLERİN ETKİSİ

Çocukların benlik algısı doğuştan oluşmaz, doğumun ardından yaşadığı çevrede etkilendiği olaylar ve insanlar doğrultusunda gelişir. Doğumdan itibaren gelişmeye başlayan benlik algısının olumlu yönde ilerleyebilmesi için çocuğun uygun ortamda bulunmasına anne ve babaların dikkat etmesi birden çok fayda sağlayacaktır.

BENLİK ALGISININ GELİŞİMİNDE EBEVEYNLERİN ETKİSİ

Çocuklarda benlik algısı nasıl oluşur?

Benlik kavramının, insanların kendi yapılarını nasıl gördüklerini ve benimsediklerini ifade ettiği söylenebilir. Çocuklarda benlik algısının gelişiminin doğumdan itibaren başlayacağı söylenebilir. Anne ve babalarından, kardeşlerinden, arkadaşlarından ve ilişkide olduğu insanlardan gördükleri davranışlar çocukların benlik algılarını etkileyebilir. Çocukların kendilerince doğru buldukları davranışlar ve inanışlar, onların benlik algılarını etkileyen faktörlerdir. Benlik algısı, çocuklarının dünyaya, hayata olan görüşlerini etkileyerek kendilerine olan güvenin seviyesini de belirleyebilir.

Çocukların gelişim dönemlerinde en çok iletişim içinde olma şansı bulduğu anne ve babalarının davranışları, çocukların ileride göstermeleri istenen davranışlara uygun şekillerde olduğu takdirde çocuğun benlik algısı arzu edilen yönde gelişebilir.

Benimsedikleri kendi benliklerinin olumlu yönde olduğunu düşünen çocukların benlik saygıları da fazla olacaktır. Çocuk kendi gösterdiği davranışları, düşünceleri onaylayıp bunların doğru olduğunu düşündüğü takdirde benlik saygısı da kazanmış olacaktır.

Çocuğun benlik algısının gelişiminde ebeveynlerin etkisi nasıldır?

Çocuğun benlik saygısının yüksek olabilmesi için anne ve babalarının da benlik saygılarının yüksek olması önemli bir etken olabilir. Anne ve babanın benlik saygısının düşük olması, aile içindeki sorumlulukların yerine getirilememesi. Anne ve baba ile çocuk arasındaki iletişimin düşük olması gibi ihtimaller doğuracağından çocuğun da benlik saygısının düşük olma ihtimali bulunmaktadır. Anne ve babaların çocuk üzerinde fazla baskı kurmaları, çok kuralcı ve otoriter davranmaları gibi durumlar da çocuğun benlik saygısının azalmasına sebep olabilecek faktörler arasında gösterilebilir. Duygu ve düşüncelerine değer verilen bunları ifade etmesine müsaade edilen. Anne ve babasından destek gören, kişiliğinin, karakterinin, yeteneklerinin önemsenip olduğu gibi kabul edildiği bir ortamda yetişen çocuklarda benlik saygısının yüksek olma ihtimali de fazladır.

Anne ve babaların, çocuk olumsuz davranışlar içinde bulunduğu zaman fazla kızıp onu cezalandırması, görülen olumsuz davranışı o an için sonlandırmasına yol açsa da uzun vadede çocuktaki benlik saygısını olumsuz yönde etkileyebilir.

AİLELERİN ENGELLİ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİNDE YER ALMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0