“Benimle İlgilen!” Demenin Başka Yolu

Eline geçen her şeyi yere atan bir çocuğa sahipseniz, durumun zamanla baş edilmesi güç bir soruna dönüştüğünü bilirsiniz. Hatta her çocuğun bu durumu yaşadığı bir çılgınlık dönemi oluyor ve bunu aşmak için ciddi bir sabra ihtiyaç duyabilirsiniz.

“Benimle İlgilen!” Demenin Başka Yolu

Çocuk neden her şeyi fırlatma davranışı edinir?

Siz çocuğunuz için ne kadar az özgür alan bırakırsanız ve her davranışa “yapma, hayır!” gibi tepkiler verirseniz çocuğunuz o kadar öfkelenecek ve inatlaşacaktır. Bunun sonucunda ise havada uçuşan eşyaları görmek olası ihtimaller arasındadır. “Hayır, sus, bağırma, ağlama!” demeniz bu durumu besler ve çocuğunuzun tedirginliğini arttırır. Oysa yapmanız gereken sabırlı olmak, inatlaşmamak ve onunla iletişime geçip anlamaya çalışmaktır. Çocuklar dünyayı keşfetmek ve tanımak ister. Bunun içinse en kolay yolları eşyaları tanımaktan geçer. Bu bazen bir oyuncak bazense içi su dolu bir bardak olabilir. Çocuklar özellikle de iki yaşından küçük olanlar, eşyaları alır, tutar, inceler ve atar. Bu, motor becerilerinin gelişmesi aşamasında her çocuğun yaptığı davranışlardır. Bu tarz davranışlar tehlikeli boyuta geldiklerinde ise aileler için kaygı verici olabilir. Bu durumda ebeveynler dikkatli olmalı fakat çocuklarının belli sınırlar içerisinde atma davranışı üzerinden deneyim kazanmalarına izin verilmelidir.

Çocuğunuzun her şeyi fırlatma ve atma gibi bir davranışı varsa bu durum sizin çocuğunuzla olan yetersiz iletişiminizden kaynaklanıyor olabilir. Onun ihtiyaç duyduğu ilgi ve alakayı yeterli oranda sağlayamıyorsanız çocuğunuz ilgi çekmek için bu yola başvuruyor olabilir. Çünkü annem benimle ilgilenmiyor düşüncesine kapılan çocuk, ilgi odağı olmak için bir saksıyı devirebilir veya vitrine oyuncağını atabilir. Bu durumu aşmanın en kısa yolu ise yine iletişim kurmak ve beraber verimli zaman geçirmekten gelmektedir. Çocuğunuza vakit ayırmak her zaman öncelikleriniz arasında yer almalıdır.

Yemek saatlerinde, çocuğunuzun yemek setinin kırılmayan türden olmasına özen gösterin. Çocuğunuz yemeğini yerken yanında oturun, ihtiyacı olduğunda yardım edin ve konuşarak onun dil gelişimine yardımcı olun. Doyduklarında veya sıkıldıklarında yemeklerini yerlere, duvarlara atarlar.  Yemekleri atma durumunda onu uyarın ve izin vermeyin. Çocuğunuzu fazla yemeye zorlamayın, yemeyi bırakıp oyuna başladığı anda da hemen masasından kaldırın. Dikkatini dağıtabilirsiniz, birlikte bir kitaba bakabilir veya ona bir şeyler anlatabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0