Sağlıklı İletişim İçin “Ben Dili” Kullanmak

by Bebek Melekleri

Anne ve babaların çocuklarıyla konuşurken “sen dili” kullanmaları sağlıklı bir iletişim kurulmasını zorlaştırabilir ve çocukların bazı olumsuz mesajlar almalarına neden olabilir. Bunun yerine çocuklarla iletişim kurarken ben dili kullanmak daha uygun olacaktır.

Çocuklarla olan iletişim esnasında ebeveynlerin sen dili kullanmaları iletişimi nasıl etkiler?

Anne ve babaların çocuklarla olan iletişimlerinde sen dili kullanmaları, çocuklarda kendilerine emir verildiği. Aşağılandığı, uyarıldığı ya da tehdit edildiği, eleştirildiği gibi hisleri uyandırarak sağlıklı bir iletişim kurulmasının önüne geçebilir.

Çocuklarla olan iletişim esnasında anne ve babaların sen dili kullanmaları Kendi duygu ve düşünceleri hakkında hiçbir şey belirtmeden sürekli çocuklardan bahsetmelerine yol açacağından dolayı sağlıklı bir iletişimin kurulmasını da önleyecektir.

Çocuklara iletişim kurulurken anne ve babaların ben dili kullanarak çocuklara kendi duygu ve düşünceleri hakkında bir şeyler ifade etmeleri ya da bahsedilen konunun anne ve babaların kendilerini nasıl etkilediği hakkında fikir ve görüşler dile getirmeleri, sağlıklı iletişim kurulmasına fayda sağlayabilir. Ben dili kullanılarak gerçekleştirilen iletişim, bahsedilen konunun sorumluluğunu paylaşma. Bütün sorumluluğu karşıdaki insana yüklememe mesajı da ileteceğinden dolayı daha olumlu olacaktır. İletişim kurulan çocuğa, ben dili kullanılarak gönderilen mesaj. Konu ne olursa olsun tüm sorumluluğun onda olmadığını hissettirecek ve böylece çocukta yargılanma. Aşağılanma gibi duygu ve düşüncelerin oluşumunun önüne geçerek sağlıklı bir iletişimin kurulmasına yol açacaktır. Anne ve babaların çocuklarıyla iletişim kurarken ben dili kullanmaları, çocukların anne ve babalarının istedikleri yönde davranışlar sergilemelerini de kolaylaştırabilir.

Sağlıklı iletişim için ben dili kullanmak neden önemlidir?

Örneğin, anne ve babalar bir şeyler anlatırken çocuğun dinlemediğini fark ettikleri durumlarda ona bu yanlış davranışı ben diliyle açıklamaları, çocuğun durumu fark etmesini sağlayabilir. Anne ya da baba, çocuğa bir şey anlatırken çocuğun kendisini dinlemediğini fark ettiğinde ona “saygısızsın” gibi bir çıkışta bulunması, uygun olmayacaktır. Çocuğa sen dili kullanılarak verilen bu mesaj yargılayıcı olduğundan dolayı çocukta anne ve babasının kendisi hakkında olumsuz duygu ve düşüncelere sahip olduğu hissini uyandırıp iletişimin sağlıklı şekilde gerçekleşmesini engelleyebilir. Böyle durumlarda anne ve babaların ben dili kullanarak “Bir şey anlatırken beni dinlememenden rahatsız oluyorum.” şeklinde bir tepki vermeleri. Çocuğun yaptığı hatanın farkına varmasını sağlayacak ve istenilen davranışı sergilemesi için daha faydalı olacaktır.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE DİSİPLİN EĞİTİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

ben-dili-kullanmak

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin