BEDEN DURUŞU VE MOTOR GELİŞİMİ

3 yaşındaki çocukların sağlıklı bir gelişim gösterdikleri takdirde bazı davranışları ve düşünsel becerileri kazanmaları beklenmektedir. Eğer çocuğunuzun, yaşının getirdiği becerileri henüz tam anlamıyla geliştirdiğini düşünmüyorsanız uzman bir doktora başvurabilirsiniz. Beden duruşu bu yaşlarda oluşmaktadır.

BEDEN DURUŞU VE MOTOR GELİŞİMİ

Beden duruşu ve motor gelişimi nasıl olur?

3 yaşındaki çocuklar, önceki yıla kıyasla gelişimlerinde gözle görülür bir ilerleme kat edebilirler. Bazı genel motor becerilerini kazanmaları beklenirken ince motor yetenekleri de önceki yıllara göre daha hassaslaşmış ve gelişmiştir.

Çocuklar 3 yaşlarını dolduktan sonra merdivenlerden yukarı tek tek değil ayak değiştirerek çıkabilirler ancak inerken hâlen tek tek inebilirler, çoğu durumda en alt basamaktan iki ayaklarıyla atlayabilirler. Koşarken ya da oyuncaklarıyla oynarken önüne çıkan engelleri aşabilirler, çocuk parklarındaki aletlere rahatlıkla çıkabilirler veya tırmanabilirler. Boyları büyüklüğündeki oyuncaklarla oynayabilir ve onları ileri geri rahatlıkla sürebilirler. Hareketlerini ve beden duruşlarını çevresindeki objelere, etkilere göre belirleyebilirler veya değiştirebilirler. Pedalları kullanarak üç tekerlekli bisikletleri ileri geri kullanabilirler ya da bazen keskin dönüşleri dahi devrilmeden dönebilirler. Topu omuzlarının üstünden zorlanmadan atabilirler ya da tutabilirler. Kendilerine öğretildiği takdirde parmak uçlarında veya tek ayak üzerinde durabilirler. Üçüncü yıldan sonraysa çocukların ince motor becerilerinde bazı gelişmelerin gözlenmesi beklenebilir. İnce iğne gibi eşyaları zorlanmadan ellerine alabilirler, makas kullanabilirler. İki ellerini de işbirliği gerektirecek işlerde ustaca kullanabilirler, el ve ayak hareketlerinde artık egemendirler. Kalemleri daha çok yetişkinler gibi kavramaya başlarlar, eğer istenirse ince iplere taş dizebilirler.

3 yaşındaki çocuğun gelişimi sağlıklı olursa ne olması beklenir?

3 yaşındaki çocuklar, önceki zamanlarında oldukları gibi çizmeye ve karalamaya çok meraklı olabilirler. İnce motor gelişimlerinin etkisiyle bu çizimleri daha ustaca yapabilirler. Artık yetişkinler tarafından da anlaşılabilen çizimleri yapabilirler. En basitinden küçük dairesel bir yuvarlak ve ardından oluşturulan çizgilerle çöp adam figürünü çizebilirler. Çemberlerin yanında, harflere benzer işaretleri taklit ederek çizebilirler. Renkleri önceki yıllara göre daha iyi ayırt edip anlayabildikleri için de daha çok renkli resimler çizmeleri olasıdır.

Bu yaştan sonra çocukların seslerini alçaltıp yükselterek konuşmalarını duyabilirsiniz. Sözcük dağarcıkları 2 yaşındaki bir çocuğa göre muazzam bir ilerleme kaydetmiş olabilir. Bu sebeple daha karmaşık (ancak hâlen yetişkinlere göre basit) cümleler kurabilirler ve kendilerini ifade edebilirler. Adını, soyadını, cinsiyetini çoğu durumda öğrenir ve sorulduğunda söyleyebilirler. Zamirleri, çoğul eklerini ve sıfatları her zaman olmasa da çoğu durumda doğru kullanabilirler. 10’a kadar ya da bazı durumlarda 10’dan daha fazlasına kadar sayabilirler.

ALTI YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN GENEL GELİŞİM ÖZELLİKLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0