Sözel Olmayan İfadeleri Anlamaya Yardımcı Yöntemler

by Bebek Melekleri

Bazı çocuklar, davranışlarla gönderilen mesajları algılamakta zorluk çekerler. Fakat birkaç oyun, onların bu becerilerini geliştirmesinde faydalı olabilir. Beden dilini anlamak çocukla iletişimi güçlendirir.

Beden dilini anlamak neden önemlidir?

Akıl okuma oyunları, sözel olmayan ifadeleri anlama konusunda çocuğa yardımcı olacak oyunlar arasındadır. Küçük küçük birkaç soru, onları düşünmeye sevk edeceğinden faydalı olacaktır. Mesela 3-4 yaşlarında bir çocukla asansör beklerken ona kaç numaralı asansör geleceğini sormak, herkesin aklındakinin farklı olacağını göstermesi bakımından yararlı olabilir. Yine 4-5 yaşlarındaki bir çocuğa, “Senin arkanda ne görüyorum, tahmin et.” denilerek, karşısındakinin yerine kendini koyabilmesi becerisi kazandırılabilir.

Sözel olmayan ifadeleri anlamamızı sağlayan oyunlar nelerdir?

Pandomim oyunu, 3 yaşından itibaren çocukların kolaylıkla yapabileceği eğlenceli bir akıl okuma oyunudur. Elma yeme, kumandayla kanal değiştirme gibi hareketlerle oynanabilir. Yaşça biraz daha büyük çocuklarla kapıyı açıp şaşıran bir insan taklidi yapılarak bunun kim olduğuna dair tahmin yürütmesi istenebilir.

Çocuğun çevresinde olan çocuklarla ilgili sorular sorarak da neler düşündüğü öğrenilebilir. Mesela yolda mendil satan bir çocuk gördüğünde, ona göre çocuğun nasıl biri olduğu, nerede yaşadığı, ailesinin neler yaptığı, okulda nasıl bir çocuk olduğu sorulabilir. Burada amaç, çocuğu düşünmeye sevk etmek olmalıdır, gerçekten neler olabileceğini bilmesi değildir. Bu oyunu oynarken ebeveyn, “Bak çocuk çok gülüyor, mutsuz olsa belki de bu kadar gülmez.” deyip çocuğu yönlendirebilir.

Bazen durumdan rahatsız olunsa da çocuklar televizyon karşısında en çok çizgi film izleyerek zaman harcarlar. Bu yüzden çocuğun çizgi film izlediği zamanlar, bazı küçük oyunlarla daha yararlı bir hâle getirilebilir. Çizgi filmin sesini kısıp sadece karakterlerin davranışlarına odaklanarak onların ne söyledikleri, ne hissettikleri tahmin edilebilir.

Kitaplarda okunan bölümler, izlenilen hava durumu da sözel olmayan davranış becerisinin gelişmesinde kullanılabilecek faydalı yollardandır. Mesela hava durumunu, farklı ifadelerle ve ses tonlarıyla okumak (yağmurluysa sevinçli, güneşliyse üzgün gibi) çocuğu hem eğlendirecek hem de ona yeni davranış biçimleri kazandıracaktır. Kitap okunurken de çocuğun dikkatinin önce resimlere yönlendirilmesi faydalı olabilir. “Aa baksana kuş nasıl bakıyor.” denilerek resimden yorum yapması istenebilir.

Sözel olmayan davranışları okumakta zorluk çeken çocuklar, genelde söylenen şeyi olduğu gibi anlarlar. Bu sebeple onlara sorulacak, “Nereden anladın?”, “Niyeti ne olabilir?”, “Burada sence ne demek istiyor?” gibi sorular, dikkatlerini farklı yere çekebilir.

SOSYAL İLİŞKİLERDE YAŞANABİLECEK SORUNLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin