İLK YILDA PSİKOSOSYAL GELİŞİM

Bebeklerin 1 yaşına kadar süren psikososyal gelişim dönemi, temel güvene karşı güvensizlik dönemi olarak adlandırılır. Bu gelişim döneminde bebeğin kazanması gereken temel özelliğin güven duygusu olduğu söylenebilir. Bebekte güven duygusu oluşumu önemlidir.

İLK YILDA PSİKOSOSYAL GELİŞİM

İlk yılda psikososyal gelişim nasıl olur?

Bebeklerin, doğduktan sonra 1 yaşına gelene kadar içinde bulundukları psikososyal gelişim dönemi, temel güvene karşı güvensizlik dönemi olarak adlandırılır. Bebeklerin içinde bulundukları bu dönemde kazanmaları gereken temel duygunun, ebeveynlerine karşı olan güven duygusu olduğu söylenebilir.

Bebeklerin doğumun ardından 1 yaşına kadar içinde bulundukları dönemde vücutlarının en hassas bölgesinin ağızları olduğu söylenebilir. Temel işlevi anne memesini bulmak ve beslenmek olan ağız, bu dönemdeki çocukların nesneleri tanımaları için de kullanılabilir. Bu dönemdeki bebekler hemen hemen her şeyi ağızlarına götürerek tanımaya çalışabilirler.

Bu dönemde bebekte güven duygusunun oluşması için anne ve babasının bebeğe yeterli ilgiyi, sevgiyi ve şefkati göstermesi, onun korunma, beslenme ve temizlik ihtiyaçlarının zamanında ve tam olarak karşılanması gerektiği söylenebilir.

Bebekte güven duygusu oluşumu için ne yapılmalıdır?

Bebeklerin 6. aydan itibaren dişlerinin çıkmaya başlamasıyla ısırma becerilerinin de gelişmeye başlayacağı ve bebeğin bu durumdan keyif alabileceği söylenebilir. Annesini emerken annesinin memesini ısırdıktan sonra memenin ağzından çekildiğini fark eden bebek, bu sayede hem ısırma güdülerini kontrol etmeyi hem de başkalarını kendi davranışlarıyla etkileyebildiğini öğrenebilir. Bu durum, onların etrafında bulunan insanlardan ayrı bir varlık olduğunu fark etmesine de yardımcı olacaktır.

8. aydan itibaren ise, etrafındaki nesnelerin ya da insanların yanından ayrıldıktan sonra yok olmadığını, onların geri gelebileceğini öğrenebilirler. Anne ve babaları yanlarından ayrıldıklarında onların geri geleceğini ve terk edilmediğini fark eden bebeklerde, bu dönemde ebeveynleri yanlarından ayrıldıktan sonra görülen ağlama, kaygılanma gibi durumlar daha az görülebilir.

Temel güvene karşı güvensizlik döneminde, anne ve babalar bebeklerinin beslenme, korunma, temizlik, sevgi gibi temel ihtiyaçlarını zamanında ve tam olarak karşıladığında çocuğun güven duygusu da gelişecektir. Bu dönemde bebeklerin temel ihtiyaçlar zamanında ya da tam olarak karşılanmadığı zaman, çocuğun ilerleyen dönemlerde hem anne ve babasına hem de başkalarına karşı güvensizlik duygusu oluşturma ihtimali artacaktır.

Bu dönemde bebeklere düzenli beslenme ve uyuma alışkanlığı kazandırmak için de çaba sarf edilebilir. Örneğin, bebekler her ağladıklarında ebeveynleri tarafından kucağa alındığında bu durumdan hoşlanarak ağlamayı dikkat çekmek için kullanabilirler. Bunun olmaması için, bebeğin karşılanması gereken bir ihtiyacı ya da ciddi bir durum olmadığında bebeği kucağa almadan onun yanında bulunmak daha faydalı olacaktır. Ebeveynlerin, çocukların beslenme, temizlik, uyku süreçlerinde onlara sevgi sözcükleri sarf etmesi de çocukların güven duygusunun gelişimini pozitif yönde etkileyebilir.

EBEVEYNLERİN VERECEĞİ CİNSEL EĞİTİMİN ÖNEMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0