Bebeğinizin Dil Gelişimine Yardımcı Olabilecek Oyunlar

by Bebek Melekleri

Bebekler konuşmayı, etraflarını dinleyerek ve gözlemleyerek öğrenir. Bebeğiniz 26 haftalık olduğunda henüz konuşamasa bile bazı kelimelerin anlamlarını öğrenebilir. Bu durum bebeğinizin konuşma becerisini kazanma sürecinde ilk adımları oluşturur. Çocuğunuzun dil becerisine katkı sağlayacak oyunlar oynayarak ona yardımcı olabilirsiniz. Bebeklikte dil gelişimi oyunlar ile desteklenebilir.

Bebeklikte dil gelişimi nasıl olur?

Bebekler doğdukları andan itibaren konuşma becerisi kazanabilmek adına çevrelerini dinleyerek çeşitli bilgiler edinirler. İlk başta sesleri dinleyen bebek, öncelikle anne babasının sesini diğerlerinden ayırt eder. Daha sonra çevresini dinledikçe anlamlarını bilmese bile kelimeler arasındaki ayrımları duyabilir. Bazı sesler bebeğinize ilginç geldiği için bunlara tepki verebilir. Fakat bebekler ilk aylarda kelimelerin anlamlarını bilemezler. Bu beceriyi kazanmaları 26 haftayı bulabilir.

Bebeğin dil gelişimine yardımcı oyunlar nelerdir?

26 haftalık bir bebek bazı kelimelerin anlamlarını öğrenmeye başlayarak kelime dağarcığını oluşturmak için ilk temelleri atar. Çocuğunuz henüz konuşamasa da anlamını bildiği bu kelimelere tepki verebilir. Çocuğunuzun dil becerisine katkı sağlamak için onunla sürekli sohbet etmeniz gerekir. Bebeğiniz sizin sesinize diğer insanlardan daha fazla kulak verecektir. Çocuğunuzla oynayacağınız oyunlar, onun daha fazla kelime anlamı öğrenmesine ve sesleri tanımasına yardımcı olur.

Bebekler fısıltılı seslerden ve kulaklarına üflenilmesinden hoşlanırlar. Bu tarz sesler onlara ilginç gelir. Bebeğinizin kulağına basit kelimeler fısıldayarak sizi daha dikkatli dinlemesini sağlayabilirsiniz. Bebekler fısıltıların dışında tekrar eden seslere de bayılırlar. Bu nedenle tekerlemeler ve çocuk şarkıları onların hoşuna gidebilir. Bebeğinize çeşitli çocuk şarkıları açarak ya da şarkıyı kendiniz söyleyerek dans edebilirsiniz. Şarkı içinde belirli hareketler geçiyorsa bu hareketleri tekrarlayarak bir dans oluşturabilirsiniz. Böylece bebeğiniz o kelime ile hareket arasında bağlantı kurabilir. Çeşitli kitaplardan ya da internet üzerinden çocuğunuzun yaşına uygun tekerlemeler öğrenerek bunlarla da dans edebilirsiniz.

Müzik dışında çeşitli görseller de bebeğinizin kelime dağarcığını genişletmesine yardımcı olabilir. Bunun için resimli çocuk kitaplarından faydalanabilirsiniz. Canlı renklere sahip kitaplar bebeğinizin ilgisini çekebilir. Kitabın içinde bulunan nesneleri çocuğunuza göstererek bunları tanıtabilirsiniz. Bu nesneler evin içinde bulunmuyorsa onları işaret edebilirsiniz. Çocuğunuzla sohbet ederken bu yaşlarda ona basit cümleler kurmaya özen gösterin. Bebeğiniz iki kelimeden oluşan cümleleri ya da soruları daha kolay anlar.

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYABİLECEK OYUNLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

bebeklikte-dil-gelişimi

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin