Büyüme Sürecinde Yaşanabilecek Dalgalanmalar

by Bebek Melekleri

Her ebeveyn, çocuğu için en doğrusunu yapmaya çalışırken özellikle gelişim döneminde yaşanan bazı durumlar endişeye sebebiyet vermektedir. Bebeklik döneminde gelişim nasıl korunur?

Boy persentili nedir?

Boy persentili, genel olarak çocukların gelişimlerinin yaşlarına göre normal olup olmadığını belirten bir ölçüm yöntemidir. Bunu yaparken çocuğunuzun yaşına uyan normal değer aralıklarına bakılmaktadır. Genel olarak 3 ve 97 persentil değeri arası normal kabul edilmektir. Ancak unutulmaması gereken konu, çocuk gelişimine boy persentilinden daha fazlasına bakıldığıdır. Diğer bir değişle boy persentilisi çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim gösterip göstermediğini tek başına belirtmez. Bu nedenle doktorlar boy konusunun yanında bebeklerin gelişimdeki önemli adımların zamanında atılıp atılmadığına (ayağa kalkabilme, yürüme, oturma, konuşma gibi), uyanıklığına, cildinin ve saçlarının sağlıklı olup olmamasına, mutlu görünüp görünmediğine, annesiyle ilişkilerine ve daha pek çok veriye bakarlar. Eğer tüm bu kontrollerin sonunca bebeğinizin gelişimi normal ve sağlıklı bir seyir izliyorsa çocuğunuzun boy persentilinin her zaman 90’da olmasına da gerek yoktur. Persentilde önemli olan, bebeğinizin gelişimi sürecince persentil değerlerinin kendi içinde tutarlık göstermesidir. Görebileceğiniz tutarsız değişiklikleri ve durumları mutlaka doktorunuza haber vererek danışmalısınız.

Bebeklik döneminde gelişim ve genetik etkisi

Kimi çocuklar gelişimine yüksek bir boy eğrisiyle başlarken zamanla bu normale döner. Bu manada aile genetiği önemlidir. Uzun bir genetik mirası devraldıysa çocuğunuzun uzun olmaması için bir neden yoktur. Kimi zamansa çiftlerin arasındaki boy farkı fazla olur, bu durumda da genelde çocuklar anne babalarının ortalamaları kadar uzarlar. Diğer taraftan ölçümler her zaman doğru yapılamayabilir. Bebeklerin genelde sırt üstü yatar pozisyonda boyları ölçülür, bu nedenle ayaktayken boy ölçüsünden daha kısa görünebilir. Bunun nedeni bebeğinizin ayağa kalktığında kemiklerinin daha da oturmasıdır.

Çocuklarının gelişimi konusunda haklı endişelere sahip olan ebeveynler için boy konusu da önemlidir. Ancak her ne olursa olsun çocuğunuzun sağlıklı ve yeteri kadar beslendiğinden emin olmalısınız. Her türden sağlık sorununu doktoruna haber vermeniz de bu manada önemlidir. Çocuklarınızın zaman içinde ne kadar hızlı geliştiğini fark edeceksiniz.

KAKA YAPMA PROBLEMLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin