Bebeklik Dönemi Oyunları

by Bebek Melekleri

Bebeklik dönemi birçok oyun vardır. Bebeklerle oynanan oyunlar yalnızca eğlence için yapılan aktiviteler değildir. Nesillerden beri oynanan pek çok oyun bebeklerin zihinsel ve bedensel gelişimini destekleyici niteliktedir.

Bebeklik dönemi oyunları her dönemde aynı mıdır?

Pek çok yetişkin bebeklik döneminde oynanan oyunlar dendiğinde aynı türden şeyleri sayar. Bunun sebebi kendilerinin de aynı oyunlarla büyümüş olmasıdır. Bebekler için tercih edilen oyunlar hareket kabiliyeti ve algılarının sınırlı olması sebebiyle oldukça basittir. Ancak bu oyunlar bebeklerin keyifli zaman geçirmesini ve gelişimlerini destekleyici aktiviteler olarak değerlendirilir.

Bütün bebekler gülücükler saçmaya başladıkları dönemde birinin yüzünü kapatıp birden belirdiği andan büyük keyif alır. Basitçe saklanıp belirme durumu bebekler için eğlendirici ve şaşkınlık vericidir. Bu oyun “Ce-ee!” olarak bilinir ve en çok oynanan bebek oyunlarından biridir.

Bebekler hareket eden ve ses çıkaran şeylerden oldukça hoşlanır. Ritmik bir müzik eşliğinde el çırpmak bir bebek için tahmin edemeyeceğiniz kadar keyifli bir aktivite olabilir. Bu ne kadar basit gibi görünse de, hareket kabiliyeti ve ritim becerisinin gelişmesini destekleyici bir oyundur. Ayrıca müzik eşliğinde bebeğiniz kucağınızdayken dans etmek de hoşuna gidecektir. Bazı çocuk şarkıları, dinleyicileri yönlendirir. Bu tip basit komutlar içeren, el çırpmak gibi, bir şarkı eşliğinde dans etmek çocuğunuzu mutlu edecektir.

Bebeklerin pek çoğunu güldüren bir oyun da böcek tırmanışının canlandırılışıdır. Parmaklarınızla ayaklarından başlayarak bebeğinizin karnına kadar ulaştığınızda gıdıklanacağını düşündüğü için bebeğiniz gülecektir. Keyif aldığı bu oyunu ileriki aylarda sizin üzerinizde denemek isteyebilir.

Oyunlar aracılığıyla bebeğinize öğrenmesi gereken bazı şeyleri öğretmeniz mümkündür. Örneğin dokuzuncu ayındaki bir bebek organlarının yerini bilebilir. Sık sık tekrar etmeniz sayesinde kısa sürede gözünün neresi olduğunu sorduğunuzda doğru cevabı verecektir. Başta yalnızca kendi gözü, ağzı ve burnunu sormayı deneyin. Öğrendikçe üstüne kirpik, göbek, tırnak gibi daha detay bilgisi gerektiren yerlerini de sormayı deneyin. Bu oyunu bir çizim üzerinden veya fotoğraflar aracılığıyla da oynamayı deneyebilirsiniz.

Bebeklerin eğlence anlayışı yetişkinlere kıyasla oldukça basittir. Bazen komik bir yüz ifadesi bazense bir kedinin kuyruk sallayışı bebeğinizi kahkahalarla güldürebilir. Bebeğinizle oyun oynarken karmaşık kurgular gerektiren oyunlar yerine basit olanları seçmelisiniz.

Bebek bakımına kısa bir mola ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler