Bebeğinizin Dil Becerisini Geliştirmesine Katkı Sağlayın

by Bebek Melekleri

Bebekler dil becerilerini, çevrelerini dinleyerek geliştirirler. Bebeğinizle sürekli iletişim hâlinde olmanız, dil becerisini geliştirmesine yardımcı olur. Çocuğunuzla kuracağınız doğru iletişim onun sağlıklı bir gelişim göstermesini sağlar. Bebeklik dönemi dil gelişimi oldukça önemlidir.

Bebeklik dönemi dil gelişimi nasıl olur?

Bebekler doğdukları ilk andan itibaren seslere ayrı bir ilgi gösterirler çünkü bu dönemlerde dış dünyayla en önemli bağlantılarından biri de duydukları seslerdir. Çocuklar ilk aylardan itibaren sesleri ayırt etmeye başlayarak dil becerilerinin temellerini oluştururlar. Yenidoğan bir bebek birkaç aydan sonra anne babasının sesini diğer insanların sesinden ayırabilir. Daha sonra bebek, kelimelerin anlamlarını bilmese bile onları birbirinden ayırmaya başlayabilir. Böylece dil öğreniminin ilk temelleri atılmış olur.

26 haftalık bir bebek henüz konuşamaz fakat bazı kelimelerin anlamlarını çözebilir ve bu kelimeleri duyduğunda tepki verebilir. Nesneler ve sesler arasındaki ilişkileri öğrenmeye başlayan bebek, belirli kelimeler ve hareketleri bağdaştırabilir. Çocuğunuzun, eylemleri ve hareketleri ilişkilendirebilmesi için ona yardımcı olabilirsiniz. Üreteceğiniz küçük oyunlarla hem çocuğunuzu eğlendirebilir hem de dil öğrenimine katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin bebeğinizin karşısına geçerek bazı hareketler yapın ve ne yaptığınızı bebeğinize kısa cümlelerle açıklayın. Bebeğinizin ilgisini çeken hareketleri tekrarlayabilir ve açıklamalarınızı sürdürebilirsiniz. Mesela zıplamanız bebeğinizin hoşuna gidiyorsa şimdi zıplıyorum diyebilirsiniz. Böylece çocuğunuz zıplamak kelimesiyle yaptığınız eylem arasında bağlantı kuracaktır.

Bebeğiniz bu haftalarda kelimeleri söyleyemese de bir şeyler istediğini çıkardığı seslerle ifade edebilir. Böyle bir durumda ne kadar mutlu olduğunuzu bebeğinizi göstererek onun konuşmaya heveslenmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğinize dil öğretmenin en iyi yolu onunla sürekli iletişim hâlinde olmaktır. Evin içinde günlük işlerinizi yaparken bir yandan da çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Ona, evin içinde bulunan nesneleri tanıtabilir ve küçük sorular sorabilirsiniz. Bebeğinizin sesleri daha rahat anlayabilmesi için ona şarkılar dinletebilir, tekerlemeler söyleyebilirsiniz. Tekerleme ve çocuk şarkılarındaki tekrar eden sesler çocuğunuzun ilgisini çekecektir. Bu şarkıları dinlerken bebeğinizin yanında dans ederek onun daha fazla eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz bu haftalarda küçük ses denemelerinde bulunabilir. Henüz anlamlı kelimeler çıkaramasa bile, bebeğinizi bu konuda teşvik etmek onun dil öğrenmeye olan hevesini artıracaktır. Eğer bebeğinizin özellikle tekrar ettiği bazı sesler varsa bunlardan basit kelimeler bulabilir ve sürekli tekrar ederek bebeğinizi bunu öğretmeye çalışabilirsiniz. Bu çabanız eğer başarısız olursa üzülmeyin. Bebeğinizin ilk kelimelerin söylemesi için biraz daha vakte ihtiyacı olabilir.

BEBEĞİNİZİN DİL GELİŞİMİNE YARDIMCI OLABİLECEK OYUNLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

bebeklik-dönemi-dil-gelişimi

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin