Bebeklerin Yıkanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebekler genellikle büyüdükçe banyo yapmaktan daha fazla keyif almaya başlarlar. İlk aylarda bebekler çok sık banyo yapmaya ihtiyaç duymasalar da banyo hakkında göz önünde bulunduracağınız bazı bilgiler faydalı olabilir.

Bebeklerin Yıkanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebeği yıkarken neye dikkat etmeliyiz?

Yeni doğmuş bebekler banyo yapmaya çok fazla ihtiyaç duymayacak ve muhtemelen banyo sırasında huzursuzluk çıkaracaklardır. Genellikle bebekler büyüdükçe, suya alıştıkça korkularını yenip banyodan keyif almaya başlarlar. Banyo konusunda ebeveynlerin göz önünde bulunduracağı bazı bilgiler faydalı olabilir.

Yeni doğmuş bebeklerin temizlenmesi için doğumun ardından birkaç hafta boyunca haftada bir kere sünger veya benzeri bir şeyle silerek bebeği temizlemek yeterli olacaktır. Bebekleri birinci yılında haftada 1 ila 3 kez banyo yaptırmak uygun olacaktır. Bebek biraz büyüdükten sonra, emekleme dönemine geldiğinde veya ek gıdalarla beslenmeye başladığında ise haftada 3 kere yıkamak gerekli olacaktır. Daha sık yapılan banyo, bebeğin cildini kurutabileceğinden, bebeği bu dönemde çok fazla yıkamamaya özen göstermelisiniz.

Bebeğin yıkanması hakkında ne bilmemiz gerekir?

Bebeğin banyo yapmaya alışması için onu süngerle silmek faydalı bir yöntemdir. Ilık suyla ıslatılan sünger veya banyo bezi aracılığıyla bebeği silerek temizleyebilirsiniz. Bu sırada bebeği, bir havluyla örterek üşümesi engelleyebilirsiniz. İlk hafta boyunca bebeği süngerle temizlemek faydalı bir alternatif olacaktır. Göbek bağı düşüp bölge iyileştikten sonra bebeği suya sokarak banyo yaptırmaya başlayabilirsiniz. Bebeğin banyo yapma vaktinin geldiğini düşündüğünüz zaman bebek küveti veya benzer bir materyal edinilerek suyun içinde banyo yaptırabilirsiniz. Bebeğe banyo yaptıracağınız bebek küveti veya benzer malzemenin içine ortalama 6-7 cm derinlikte su koyarak bebeği banyo yaptırmaya başlayabilirsiniz. Suyun sıcaklığını bebeğe göre ayarlamayı unutmamalısınız. İlk banyolar sırasında mümkün olduğunca nazik hareketlerle bebeği yıkamaya özen göstermelisiniz. Eğer bebek banyo sırasında huysuzluk yapıyor, bu durumdan hoşlanmadığını belli ediyorsa bir süre daha bebeği temizlemek için süngerle silmeye devam etmeniz uygun olacaktır.

Bebeğin banyo yapması gereken zamanlar hakkında net bir şey söylemek mümkün olmayacaktır. Bebek ve ebeveyn için en uygun zaman tespit edilip banyo zamanları buna göre ayarlanabilir. Bazı ebeveynler, bebeği rahatlattığını düşündüğü için uyumadan önce yıkarken bazıları da bebeğin gün içinde uyanık ve keyifli olduğu zamanlarda bunu yapmayı tercih edebilirler.

Bebeği yıkarken acele etmemeye, onu besledikten hemen sonra yıkamamaya özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0