Bebeklerin Yediklerini Çıkarması

Bebeğin yediklerini çıkarması çoğu zaman olağan bir durumdur ve bir zarar teşkil etmez. Bebeğiniz yediklerini çıkarmasına rağmen boyu ve kilosu gelişme sürecine uygun şekilde ilerliyorsa endişe edilecek bir durum olmayacaktır. Ancak bazen reflü gibi sebepler de bebeğin yediklerini çıkarmasına neden olabilir.

Bebeklerin Yediklerini Çıkarması

Bebeklerde reflü görülebilir mi?

Bebeklerin yediklerini çıkarması, üstlerini veya ortalığı kirletmek dışında çoğu zaman olumsuz bir duruma sebep olmaz. Ancak özellikle ilk üç ayda bebeğin yediklerini ağzından çıkarması reflüye işaret edebilir.

Yemek borusu ile mide arasında yer alan ve mideye giren besinlerin orada kalmasını sağlayan mide kapakçığının ilk üç ayda tam gelişmemesi sebebiyle bebeklerde yediklerini çıkarma davranışı görülebilir. Çok hızlı ya da çok fazla beslenen bebeklerde bu durumun görülme olasılığı daha fazladır. Bebeğin yediklerini çıkarmasının, eğer çok fazla miktarlarda çıkarmıyorsa genellikle bir zararı yoktur. Bebeğiniz için de bu durum bir rahatsızlık oluşturmayacaktır. 4 aylık olduklarında bebeklerde görülen yediklerini çıkarma durumu azalacaktır. Çoğu bebek ise 1 yaşına geldiğinde yediklerini çıkarmayı tamamen bırakacaktır.

Bebeğinizin yediklerini çıkarmasını azaltmak için yapmanızda fayda olabilecek bazı davranışlardan söz edebiliriz.

Yediklerini çıkarmasını azaltmak için bebeğinizi beslerken onun dik bir konumda olmasına dikkat etmelisiniz. Beslenmeden sonra da 15-30 dakika arası bir süre bebeği dik oturtarak başının vücudundan daha yukarda kalmasını sağlamanız yediklerini çıkarmasını azaltmakta fayda sağlayabilir. Bu sürede bebeği mümkün olduğunca, çok hareketli aktivitelerden uzak tutmaya çalışın.

Bebeğin ihtiyacından daha fazla beslenmesi de yediklerini çıkarmasına sebep olabilir. Beslenme sürelerini azaltarak bebeğin yediklerini çıkarmasını azaltmasına katkıda bulunabilirsiniz. Ancak bunu yaparken bebeğin ihtiyacından daha az beslenmemesine dikkat etmelisiniz.

Bebeğin midesinde hava birikmesi ve bunun yol açabileceği gaz da bebeğin yediklerini çıkarmasına neden olabilir. Her beslenmeden sonra ve mümkünse beslenme sırasında bebeğin gazını çıkartarak bu durumu azaltabilirsiniz. Biberonla beslenen bebeklerde, biberonun emziğinin deliğinin gerekenden büyük veya küçük olması da bebekte gaz oluşmasına sebep olabilir.

Anne sütüyle beslenen bebeklerde yediklerini çıkarma durumu, annenin yedikleriyle bağlantılı olabilir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışarak beslenme planınızda değişikliğe gidebilirsiniz.

Bebeklerin yediklerini çıkarması ciddi bir durum mudur?

Bebeğin yediklerini çıkarması normal miktarlarda görüldüğünde bir sıkıntı teşkil etmeyecektir ancak bebek yediklerini fazla miktarlarda çıkarıyorsa, kilo almıyorsa, ağzından yeşil veya sarı renkte bir sıvı geldiği gözlemlendiyse, midesindekileri fışkırtarak, kusar gibi çıkarıyorsa, ağzından kan veya buna benzer sıvılar geliyorsa, kakasında kan varsa, ateş, ishal, solunum güçlüğü gibi belirtiler varsa bir doktora başvurmanız gerekir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0