Bebeğinizin Sosyal Gelişimi

by Bebek Melekleri

Bebeklerin sosyal gelişimi zamanla geliştirmektedir. Öğrenme becerileri artmakta ve iletişim kurmakta daha ileri gitmektedir. Bunu bilinçli şekilde takip etmek hem bebeğin gelişimi açısından faydalı hem de sizin açınızdan daha heyecanlı olacaktır.

Bebeklerin sosyal gelişimi nasıl ilerler?

Bebeğinizin sosyal becerileri günbegün gelişmektedir. Bu sebeple geçen her gün, onun ömrünün büyük bir alanını teşkil ettiği için bu gelişmelere şaşırmamak gerekir.

Bebeğiniz ilk aylarında gün içerisinde çoğunlukla uyuyacaktır. Fakat uyuduğu, gelişim göstermediği anlamına gelmez. Bebeklerin gelişim gösterebilmeleri için uyumaları gerekmektedir. Bebekler 5-6 haftalık olmaya yaklaşırken gülümsemeye ve iletişim maksatlı birtakım sesler çıkarmaya başlayabilirler. Eğer yakınında birisi konuşuyorsa, onun yüzünü görebilmek için ona doğru dönmeye çalışması beklenebilir. Ağladığı zaman, eğer ki bir ihtiyacı yoksa, kucağınıza alırsanız muhtemelen ağlamayı kesecektir. Bebeğinizin elleri ilk ayda genel olarak kapalı durur fakat açtığı zaman avuç içine dokunursanız refleks olarak eli kapanacaktır. Sadece reflekslerle hareket etmeyip, her gün yaptığı aktiviteler sonucunda bir şeyler öğrenmeye başladığı söylenebilir.

Bebeğin aile fertlerine olan bağlılığı zaman içerisinde gelişir. Bazı uzmanlar bebeğin gelişiminin ilk 2 ayında ayrım yapmadan herkese karşı benzer tepkiler geliştirdiğini gözlemlemiştir. Birlikte en çok vakit geçirdiği kişiyle daha rahat bir ilişki içerisindedir. Bebekler ancak 7-9 aylıkken özel bağlılıklar geliştirirler. Fakat ilk aylarında bebek, kendisiyle vakit geçiren kişiye karşı bir yakınlık duyabilir. Kendisiyle sürekli vakit geçiren kişi görüş alanının dışına çıktığında huzursuz olur ve bu duruma tepkisini ağlayarak gösterebilir. Bebeklerin gösterdikleri bu tepki “Ayrılık Endişesi” olarak adlandırılır. İlk 2 hafta içerisinde bebeğinizin çok fazla ve düzensiz ağlaması muhtemeldir. Bu durum zamanla azalmaya meyillidir. Unutmayın ki bebeğinizin ağlaması sizinle iletişim kurma biçimidir. Bu sebeple özellikle ilk ayında bebekler ağladıklarında aç olabilir, ilgi istiyor olabilir ya da altını kirletmiş olabilir.

Tıp dilinde “Döner Tepki” olarak adlandırılan bebek hareketleri vardır. Bebeğinizin tesadüfen elini ağzına götürdüğü bir durumu hayal edin. Bu tesadüfi hareketin zaman içerisinde tekrarlandığını görebilirsiniz. Bu döner tepkiler de yaklaşık olarak 4. aya kadar devam etmektedir.

BEBEĞİNİZ ARTIK 6 AYLIK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin