Bebeklerin Sakinleşmelerinin Uzun Sürmesinin Nedenleri

Kimi zaman bebeklerin sakinleşme süreci çok uzun sürebilir. Bunların bazı nedenlerinden ve bu süreçte bebeğin bakımını üstlenen anne ya da babanın uygulayabileceği davranışlardan söz etmek mümkün olacaktır.

Bebeklerin Sakinleşmelerinin Uzun Sürmesinin Nedenleri

Anne ve babalar ağlayan bebeklerini nasıl sakinleştirebilirler?

Bebek ağlamasının birçok sebebi olabilir. Bebekler kimi zaman bir ihtiyaçları olduğu için kimi zaman bir sağlık problemi yaşadıklarında kimi zaman ise sadece ilgi görmek istediklerinden dolayı ağlayabilirler. Bu ağlama süreçleri bazen kısa sürebilse de bazen de bebekler uzun zaman sakinleşmekte zorluk çekebilir. Bebeklerin sakinleşmelerinin uzun sürmesinin birkaç nedeni olabileceğinden ve bu süreçte neler yapılabileceğinden söz etmek mümkün olacaktır.

Ağlama krizi sırasında neler yapılmalıdır?

Bebekler ağlama krizi yaşadıkları zamanlarda, ağlamasına neden olan onu rahatsız eden şeye çok fazla odaklanıp anne ve babalarının onu sakinleştirme için gerçekleştirdiği uygulamaları dikkate almayabilirler. Bebeğin ağlamasına son vermek için yapılan uygulamanın, bebeğin dikkati çekene ve sakinleşmeye başlayana kadar devam ettirilmesi uygun bir davranış olabilir.

Bebekler genellikle 4 aylık oldukları döneme gelene kadar hareket eden şeyleri takip etmekte zorlanacaklardır. Bu durum, içinde bulundukları dönemde henüz beyinlerinin çok yavaş çalışmasından kaynaklanmaktadır. Beynin yavaş çalışması sebebiyle hareket eden nesneleri ve insanları takip etmekte çekilen zorluk, ebeveynlerinin onu sakinleştirmesi için yaptığı uygulamaları da takip etmekte zorluk çıkaracağından dolayı sakinleşme süreleri uzun sürebilir. Takip edebilme becerisi kolik bebeklerde daha az olabileceğinden dolayı sakinleşme süreci de daha uzun sürebilir.

Anne ve babalar, bebek sakinleştikten sonra onu sakinleştirme için yaptıkları uygulamalara hemen son verirlerse bebeğin tekrar bir ağlama krizine girdiğini gözlemleyebilirler. Bebekler uzun zaman ağladıktan sonra rahatsızlık duyup bir süre ağlamaya ara verip tekrar ağlamaya başlayarak bir ağlama döngüsüne girebilirler. Bunun önüne geçmek için bebek ağlamayı kestikten sonra ağlamasını durdurmak için gerçekleştirilen uygulamalara hemen son verilmeden, bu uygulamaların birkaç dakika daha devam ettirilmesi uygun bir davranış olacaktır. Bebek sakinleştikten bir süre sonra anne ya da babanın uygulamaya devam ettiği sakinleştirme yöntemleri, bebeğin o sırada uykuya dalmasını sağlayarak ağlama krizlerine tamamen son vermek için işe yarayacak bir yöntem olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0