BEBEĞİNİZ KENDİ SEÇİMLERİNİ YAPMAYA BAŞLIYOR

Bebekler ilk yıllarında hızlı bir fiziksel ve zihinsel gelişim gösterirler. Hızlı büyür ve çevrelerini hızlı bir şekilde kavrarlar. Fakat sadece fiziksel ve zihinsel gelişimlerini değil kişisel gelişimlerini de şekillendirmeye başlarlar Bebeklerin kendi seçimini yapması gelişimin bir göstergesidir.

BEBEĞİNİZ KENDİ SEÇİMLERİNİ YAPMAYA BAŞLIYOR

Bebeklerin kendi seçimini yapması neden önemlidir?

Bebekler, ilk yıllarında fiziksel ve zihinsel gelişimlerini hızlı bir şekilde ilerletirler. Bir yandan kemik yapıları, görme-işitme gibi duyuları gelişirken bir yandan da çevrelerini keşfederek zihinsel gelişimlerini ilerletirler. Fakat bebekler sadece fiziksel ve zihinsel anlamda gelişim göstermezler. Bu süreçte kazandıkları deneyimler, onların kişisel gelişiminde de etkili olur ve yavaş yavaş kendilerine has kişilik özellikleri kazanmaya başlarlar.

Bebekler zihinsel gelişimleri sırasında, çevrelerindeki insanları ve cisimlerini öğrenmeye başlarlar. İnsanları birbirinden ayırt edebilirler ve cisimleri renk, tat, koku gibi özelliklerine bakarak ayırabilirler. Elbette bu süreçte hepsinin ismini tek tek bilemezler. Bu nedenle benzer özelliklere sahip cisimleri gruplandırabilirler. Cisimleri tanıdıkça ve isimlerini öğrendikçe yaptıkları gruplandırmalar da azalır.

Çocuklar çevrelerini keşfettikçe kendilerini de keşfetmeye başlarlar. Nesneleri, insanları, yemekleri tanıdıkça içlerinden hoşlarına gidenleri seçmeye başlayabilirler. Bu dönemlerde çocuğunuz yeni ilgi alanları kazanmaya başlayabilir. Örneğin metalik ve parlak cisimler diğerlerine göre daha çok hoşuna gidebilir ya da katı yiyecekler yerine sıvı ya da yumuşak gıdaları daha çok sevebilir. Çocuğunuzun yeni ilgi alanları kazanması onun kendi seçimlerini yapmak istemesini sağlayabilir. Birlikte oyuncak seçerken parlak ve gümüş renkli olanlardan almak isteyebilir ya da sert bir gıdayı yemeyi reddedebilir. Bu ilgi alanları, yavaş yavaş çocuğunuzun kişiliğini oluşturmasını sağlayacaktır.

BEBEĞİNİZİN NESNELERİ KATEGORİZE EDERKEN KULLANDIĞI YÖNTEMLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0