BEBEKLER DÜNYAYI SESLE KEŞFEDER

Bebekler, duyu organlarını kullanarak her şeyi keşfetmeye açıklardır. Ses, bir şeyler öğrenirken kullandıkları duyular arasında en başta yer alır. Bebeklerin dünyayı sesle keşfetmesi keşif yöntemleri arasındadır.

BEBEKLER DÜNYAYI SESLE KEŞFEDER

Bebeklerin dünyayı sesle keşfetmesi nasıl olur?

Ebeveynler, çocuklarının sese özel bir düşkünlüğü varsa onu teşvik etmeye gayret etmelidirler. Geçiş dönemlerinde çocuklar “agu” demeye, sesli harflere benzeyen sesler çıkarmaya başlarlar. Bunları sessiz ya da çok üst perdeden çıkarabilirler. Tükürük baloncuları da çıkarmaya başladılarsa artık sesleri yönlendirilebilir seviyeye gelmiş demektir.

Çocuk bu sesleri çıkarırken aslında ses tellerini, dilini ve damağını kullanmayı keşfediyor demektir. Bunu genelde tek olduklarında yaparlar. Bu tip sesleri çıkarmalarının nedeni, çıkardıkları seslerinin onlara konuşma gibi gelmesidir. 

Çocuk eğer neşeliyse sohbet etmeye de meyilli demektir. Genelde anneyle yapılacak sohbet, sesiyle annenin ilgisini çektiği zamanlarda olur. Bu zamanlarda anne, sesini çocuğunun sesine yaklaştırabilir, yani inceltebilir. Çocuk, kulağı için en uygun olan bu sesi aldığında sohbete başlayacaktır.

Ebeveyn çocuğuyla konuşurken, konuşma kurallarına dikkat etmelidir. Yani bebek bir şey söyler, sonra ebeveyn, sonra çocuk. Çocuğun anlatacaklarının bittiğinden emin olunduktan sonra cevap verilmelidir. Aksi olursa çocuk dinlenilmediği düşüncesine girecek ve konuşma kurallarını öğrenemeyecektir. Ayrıca bu his onu huzursuz yapacaktır. Sohbet esnasında arada bir ebeveynin çocuğu taklit etmesi de faydalı olabilir. Bu, daha sonra dil becerisi kazanabilmesi için güzel bir davranış şeklidir.

Ebeveynlerin çocuklarıyla sık sık konuşması gerekmektedir. Çocuğun televizyondan duyacağı ses ya da yanında bulunduğu insanların sesini duyması, onun konuşma yetisine yardımcı olacak sesler değildir. Bebek, kendini dinleyen ve karşılık verebilen biri olduğu zaman konuşmak ister. Çünkü o zaman bağımsız bir birey olduğunu hisseder. Bu yüzden ebeveyn, çocuğuyla konuşurken hevesli olmalıdır. Aksi takdirde çocuğun keyfi kaçabilir.

Bebek en son geliştirdiği sesi, her zaman bir şey isterken kullanır. Bu da genelde dikkat çekme çığlığı olur. Eğer çocuk bu çığlığı atarsa ebeveynin karşılık vermesi önemlidir. O an ebeveynin vakti olmasa da onun bu çığlığına olumlu dönmesi gerekir. Çünkü böylelikle çocuk anlaşıldığını bilecektir. İlgi çekmek için sesini kullanmayı öğrenen çocuk, dil öğrenimine doğru sağlıklı adımlarla ilerleyecektir.

Bebekler mutluyken de çığlık atabilirler. Kendisini eğlendiren bir şey gördüğünde bu çığlığı atan çocuklara öpücükle ya da sarılmakla karşılık verilebilir. Bu ne kadar sık yapılırsa çocuk, mutluluğunun paylaşıldığını hissedeceği için daha da sevinecektir.

ÇOCUKLARIN DÜNYAYI DOKUNARAK KEŞFETMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.y

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0