BEBEKLERİN DÜNYAYI KEŞFİ

Bebekler, 5. haftalarında şımarmaya meyilli olmayacakları için ailelerinin göstereceği şefkatle dünyayı rahatça keşfedebilirler. Bebeklerin dünyayı keşfi oldukça eğlenceli olabilir.

BEBEKLERİN DÜNYAYI KEŞFİ

Bebeklerin dünyayı keşfi nasıl olur?

Ebeveyn, çocuğunun keşif döneminde ona elinden geldiğince yardımcı olmalıdır. Bebek, çevresindeki dünyayla artık her zamankinden daha fazla ilgilenir hâldedir. Dünyanın farkına varan bebek, keyfine de varmak için uzun süre uyanık kalır. Çünkü uğraşması gereken çok şey vardır.

Bu zamanlarda ebeveyn, bebeğinin tepkilerini izleyerek onun neleri sevdiğini bulmaya çalışabilir. Neyden hoşlandığı bilinen çocuklar, yeni oyunlarla ve oyuncaklarla oraya doğru kolayca yönlendirilebilir.

Bebek, eline sevdiği bir nesne verildiğinde buna gülerek karşılık verecektir. Yeni dünyasında gördüğü, duyduğu, tattığı nesnelere karşı özel bir ilgisi varsa etrafına gülücük saçacaktır. Ebeveyn için bu gülmelerin altındaki nedeni keşfetmek çok değerli olabilir.

Ebeveyn, bebeğinin keşif yapmasına, bebeğin görme duyusuyla destek olabilir. Bebek, ilgisini çeken nesnelere daha uzun bakar. Çok parlak olan ya da çizgili, köşeli nesneler onun dikkatini çekebilir. Bu tür nesnelerle bebeğin keşif dünyası zenginleştirilebilir.

Ebeveyn, bebeğiyle dolaşırken onun en çok neye baktığını fark edebilirse neyden hoşlandığını anlayabilir. Bu zamanlarda ebeveyn, bebeğin nesnelere bakmasına müsaade etmelidir çünkü bebeklerin odaklanma kapasitesi daha uzun sürecektir. Bazıları aynı nesneye tekrar tekrar bakmaktan hoşlanabilir. Bazılarıysa aynı şeyi görmekten sıkılabilir. Bebek sıkılırsa öncekilerden farklı bir şey göstermek daha yerinde olacaktır.

Bebekler dünyayı nasıl keşfetmektedir?

Bebekler en çok sese tepki verirler. Kapı gıcırtısı, çıngırak sesi, vınlamalar onların ilgisini hep çekmiştir. Tiz insan sesleri de ilgilerini çeker ama hiçbir şey annesinin sesi kadar onu mutlu edemez.

Sese duyarlı olan bu bebeklerle, daha 5 haftalıkken sohbet edilebilir. Bebeğin yüzüne yaklaşıp onun ne kadar güzel olduğundan, günlük olaylardan bahsedilebilir. Arada bir susarak bebeğin de cevap vermesi beklenmelidir.

Bebekler beş haftalıkken dokunuşların daha da farkındadırlar. Mesela bir bebeğe, eve gelen bir misafirin sıkıca sarılması ona fazla gelebilir ama başkası sarıldığında bu çok sevdiği bir şey olabilir.

Bebekler bu dönemde farklı durumlarda farklı sesler çıkarabilirler. Mesela uyumadan önce sızlanır gibi bir ses ya da mutlu olduklarını göstermek için “agu” sesi çıkarabilirler. Bu sesler aslında ebeveynin onu daha iyi anlamasını sağlar. Eğer ebeveyn, bebeğin ona anlattığı şeyi anlarsa, anladığını bebeğine belli etmelidir. Çünkü bebekler bu dönemlerinde çevreleriyle iletişime girmekten çok hoşlanırlar.

ÇOCUKLARIN DUYGUSAL DÜNYASINDAKİ DEĞİŞMELER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0