BEBEKLERİN DEĞİŞİMLERİ EBEVEYNLERE OLAN ETKİSİ

Değişiklikler nasıl ki bebekleri etkiliyor ve onları zaman zaman problemlere sürüklüyorsa aynı şekilde ebeveynini de etkileyecektir. Ebeveyn bu zamanlarda güvensizlik, endişe gibi duygulara kapılbilir. Bebeklerin değişimleri ailelerini de etkileyebilir.

BEBEKLERİN DEĞİŞİMLERİ EBEVEYNLERE OLAN ETKİSİ

Bebeklerin değişimleri ebeveynleri nasıl etkiler?

Annelerin bebeklerine dair her zaman yaptıkları şey, sıkıntılarının nedenini anlayabilmektir. Bebeği rahatlatmak için huysuzluğunun nedenini bulursa, çözüm de beraberinde gelecektir. Genelde bebeğin ilk huzursuzluğunda, aç olduğu düşünülür. Daha sonraysa, bezi kontrol edilir; çünkü kirliyse rahatsız olacaktır. Sorunu bulmaya çalışırken bebeğine karşı en samimi ve sevecen hâlini takınan anne için bu durum kolay değildir. Çünkü anne ne yaparsa yapsın, bebeğin ardı arkası gelmeyen ağlamasının kesilmediğini anlar. Zor anlar yaşayan anne, kendisinde bir güvensizlik hisseder.

Ebeveynler bu dönemde neden güvensizlik ve endişe duygusuna kapılabilir?

Annelerin çoğu, ağlayan bebeklerinin hasta olmasından endişe duyarlar. Kuruntuya hemen kapılabilen anneler, bebeğin bir yerinin ağrıdığını, fark edilmemiş bir hastalığının olduğunu düşünebilirler. Bazıları da sütlerinin bebeğe yetmediğini sanıp endişeye kapılabilirler. Çünkü ağlayan bebeği memeye saldırır konumdadır ve bu da annenin, bebeğin aç olduğunu düşünmesine sebep olur. Bu süreç de genelde annenin içinin rahatlaması için hastanede son bulur. Aslında bu belirtiler çocukların gelişim dönemlerinde normaldir ama yine de bir kuşku duyulursa doktora danışmakta fayda vardır.

Bu dönemde bebek, dünyasının değiştiğinin farkındadır. Bu sebeple güvensizlik duyar ve annesiyle daha fazla fiziksel temas kurmak ister. Çünkü tedirgin olduğunda onu rahatlatacak en iyi şey, annesinin tenidir.

Bebek böyle zamanlarda ne kadar ihtiyaç duyuyorsa o kadar kucakta tutulabilir. Anne, elinden geldiğince çocuğuyla yakınlığını sürdürmelidir. Bebek, yaşadıklarına ayak uydurmak için belli bir süreye muhtaçtır. Annesinin kokusu, sesi onun için en iyi dayanaktır. Alışık olduğu bu yer, onu sakinleştirir. Bu zamanlarda istediği tek şey, annesinin sevgi dolu ilgisidir.

Bebekleri huysuzlandığı zaman kucaklarına alan anneler, onların “aşırı bağımlı” olduklarını söylerler. Annesinin kucağında yatmayı, sevilmeyi, zaman geçirmeyi seven bu çocuklar beşiklerine geçirildiklerinde yeniden ağlamaya başlayabilirler.

Gün içinde emzirme ve uyuma zamanlarına bağlı olarak, bebekler genelde meme emerken uyurlar. Bu durumda anneler, bebeklerinin ağlamaktan yorgun düştüğünü, bu sebeple uyuduğunu ifade eder. Açıklama mantıklı görünebilir ama yetersizdir. Çünkü bebek istediği yerde olmaktan mutluluk duyduğu için de uyumuş olabilir. Nihayetinde en huzur bulduğu yer, annesinin kucağıdır.

BEBEKLERİN DÜNYAYI KEŞFİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0