Bebeklerin Çiş ve Kakalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle yeni doğan bebeklerinin çişinin veya kakasının rengi, kıvamı, sıklığı gibi şeyler bebek hakkında bazı durumlara işaret edebilir. Bunların normalinin ne olduğunu bilmek faydalı olacaktır.

Bebeklerin Çiş ve Kakalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Normal bir idrar veya dışkı nasıl olmalıdır?

Bebeklerde çiş ve kakanın ne sıklıkta yapıldığı, renkleri, nasıl bir kıvamda olduğu bebeğin sağlık durumu, yeterli beslenip beslenmediği gibi konuların tespiti için bir gösterge olabilir.

Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan bebeklerin çişleri genellikle sarı tonlarında olacaktır. Çiş, bezin üstünde kuruduğunda bazen pembe bir renk alabilir ve ebeveynler bunu kan zannederek paniğe kapılabilir. Çişin kuruduğu zaman bu rengi alması normaldir ve endişe edilecek bir durum oluşturmaz. Pembe renk alan çiş, kuruduğunda toz hâlini alır ve kan kadar kırmızı olmaz. Buna dikkat ederek görülen maddenin kan olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bebeklerin idrarı ve dışkısında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Doğumun ardından 48 saat içinde görülen kaka genellikle koyu kıvamlı olacaktır. İlk birkaç günün ardından bebeğin kakası, ne şekilde beslendiğine göre farklılık gösterebilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin kakası genellikle açık renkli, taneli, yumuşak ve bir miktar sulu yapıda görülür. Mamayla beslenen bebeklerde ise kakanın yapısı genellikle sarıya yakın bir renkte ve anne sütüyle beslenen bebeğin kakasına kıyasla daha katı olacaktır. Bebeklerin kakasının bazen farklı renkte ve kıvamlarda görülmesi olasıdır. Kakanın rengi bazen sarı, yeşil veya kahverengi tonlarda olabilir. Bebeğin kakasında kırmızı veya siyah şeritler şeklinde kan görülmediği sürece veya kaka beyaz, gri tonlarda görülmüyorsa kakanın rengi olumsuz bir duruma işaret etmez. Ancak bebeğin kakasında kan görüldüğü zaman veya kaka beyaz, gri tonlarda olduğu zaman doktorunuza başvurmanız faydalı olacaktır.

Yeni doğmuş bebeklerin hafif ishal şeklinde kaka yapması normaldir. Özellikle yeni doğan bebeklerde kabızlık sorununa pek rastlanmaz. Bebeklerin kaka yaparken yüzlerinin kızarması veya ıkınmaları onların kabız olduğunu göstermez. Kaka sert ve top hâlinde bir yapıda görülüyorsa bu kabızlığın işareti olabilir. Kakanın sıklığı da her bebekte değişiklik gösterebilir.

Kakanın her zamankinden daha sıvı bir şekilde görülmesi, kaka yapma sıklığı kakanın miktarında ani bir artış gözlenmesi bebeğin ishal olduğunu gösterebilir. İshal genellikle büyük bir sorun oluşturmaz ancak ishalin birçok nedeni olabileceğinden bu durumlarda doktorunuza danışmak faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0