ÇOCUKLARIN DÜNYAYI SESLERLE VE BEDEN DİLİYLE KEŞFETMESİ

Çocuğa yardımcı olmanın en doğru yolu, ilgisini çeken becerilerini geliştirmede ona cesaret vermek olabilir. Ebeveyn, çocuğun becerisini geliştirirken duyduğu heyecanı onunla paylaşıp heyecanlandığını göstererek çocuğu teşvik edebilir. Bebeklerin beden dili aslında oldukça fazla bilgi içermektedir.

ÇOCUKLARIN DÜNYAYI SESLERLE VE BEDEN DİLİYLE KEŞFETMESİ

Ebeveynler çocuklarına nasıl yardımcı olabilir?

Çocuklar kendi çıkarttığı seslere tutkuyla bağlıdır denilebilir. Ebeveynlerin de çıkan bu seslere ilgi göstermesi önemlidir. Ebeveyn, çocuğun çıkarttığı sesleri taklit ederek karşı taraftan nasıl olduğunu çocuğa yansıtmaya çalışabilir. Çocuğun ilgi çekmek için çıkarttığı seslere ebeveynin vereceği karşılık çocukta dinlemeyi, karşılık vermeyi, taklit etmeyi öğretir. Seslerin eller kadar önemli olduğunu fark eden çocuğun, sesle iletişimin temellerini oluşturan bu becerileri kazanması sağlanabilir.

Ebeveynler diyaloglarını herhangi bir zaman dilimine kısıtlamamalıdırlar. Sadece yemek yerken ya da çocuğu uyutmaya çalışıyorken konuşmak yetersiz kalacaktır. Çocuklar her hafta yeni bir beceriyle ebeveynlerinin karşısında dururlar. Bu becerilerin en işe yararı da konuşulanları anlamaya başlamasıdır. Onlarla konuşmak her alanda çocuğu doyuracağı için çocukların da birer birey olduğu atlanılmamalıdır. Ebeveyn sohbet etmek istediğinde çocuk sohbet etmek istemiyor olabilir. O an sevdiği bir oyuncakla oynuyor olabilir ya da konuşmak için yeterli keyfe sahip değildir. Bu yüzden ebeveyn, çocuğunun iletişime açık olduğu zamanları değerlendirmeye çalışması daha faydalı olacaktır.

Bebeklerin beden dili ne anlatmaktadır?

Çocukların diğer bir keşif aracı da beden dilidir. Gelişimsel süreçleri ilerledikçe yapmak istedikleri şeyleri bedenlerini kullanarak olumlu sonuçlandırmaya çalışırlar. Beden dilini kullanmaya başlayan çocuğun ellerinden tutulduğunda kalkamaya hazır hâlleri, oyun oynama zamanı geldiğinin ve keşfe açık zamanlarının habercisi olabilir. Ellerinden tutup kaldırmanız ya da yatıyorsa oturur pozisyona getirmeniz çok hoşuna gider. Böylece değişik pozisyonlar almayı ve bunu sürdürmeyi öğrenebilir.

Bütün hareketler, çocuğun bedeninde hissedeceği yeni oluşumlardır. Daha önce yapmaya bile yeltenemediği hareketler artık onun için kolay bir aşamaya gelir. Bu dönemdeki çocukların hareketleri yeterince esnek değildir. Farklı bir pozisyona geçerken duraksayıp bir süre devam ettirmek isteyebilir. Sürekli hareketli ya da durağan bir durum sergilemez. Belli bir pozisyonda bir süre kalıp o şekilde gözlemleme yapmayı sevebilir ama kısa süre yine hareket etmek isteyecektir. Ebeveyn böyle zamanları dikkatli takip ederse çocuğun bedenini kullanmasında ona destek olabilir.  

ÇOCUKLARIN DAVRANIŞLARININ EBEVEYNLERDE ENDİŞE VE SİNİR ETKİLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0