BEBEĞİNİZİN YENİ BECERİLERİNİ ORTAYA ÇIKARMASINA YARDIMCI OLUN

Çocuğunuz dünyaya geldikten sonra hızlı bir gelişme dönemine girecek ve sürekli yeni beceriler kazanacaktır. Çocuğunuzun gelişiminin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için, beceri kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeklerin beceri kazanması nasıl olur?

BEBEĞİNİZİN YENİ BECERİLERİNİ ORTAYA ÇIKARMASINA YARDIMCI OLUN

Bebeklerin beceri kazanması nasıl gerçekleşir?

Çocuklar, belli bir yaşa gelene kadar gelişimlerini hızlı bir şekilde sürdürürler. İçinde bulundukları ortama ayak uydurabilmeleri için bu hızlı gelişime ihtiyaçları vardır. Ebeveyn olarak çocuğunuzda neredeyse her hafta yeni bir gelişme görmeniz mümkün olabilir. Çocuğunuz hem fiziksel hem de zihinsel anlamda sürekli yeni beceriler kazanacaktır. Çocuklar genellikle bu becerileri zincirleme bir şekilde kazanır ve hepsi birbiriyle bağlantılıdır.

Çocuğunuzun gelişiminin sağlıklı ilerleyebilmesi için gelişimindeki her adımın zamanında tamamlanması önemli olabilir. Çocuğunuz yeni beceriler kazanırken sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilir. Çocuğunuza sağlayacağınız yardım, onun kazanmakta olduğu becerileri daha hızlı ilerletmesini sağlayabilir. Çocuğunuzun sizden eksik destek alması ya da becerilerini fark etmesine yardımcı olmamanız onun diğer becerileri kazanmasını zorlaştırabilir. Ayrıca çocuğunuz yeni beceriler kazanırken motivasyonunu düşürecek şeyler yaşaması gelişiminde gerilemelere neden olabilir. Mesela ilk adımlarını atan bir çocuğun düşmesi, onun bir süre yürümeye çabalamamasına neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuza sağlayacağınız destek önemlidir.

Çocuklar 37. haftadan itibaren dil gelişiminde ilerleme kaydederler. Bu haftalarda henüz konuşamasalar da nesneleri ve insanları tanımaya başlarlar. Çocuklar bu süreçte öğrendikleri insanları ve nesneleri genel gruplara ayırırlar. Onlar için her kadın anne, her erkek de baba olabilir. Bu süreçte çocuğunuza yardımcı olabilmek adına ona yeni keşif alanları sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz yeni nesneler öğrenebilir. Ayrıca cisimleri ona göstererek isimlerini söylemeniz de ileriki süreçlerde çocuğunuzun işine yarayacaktır.

SIÇRAMA BELİRTİLERİNİN EBEVEYNLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0