Bebeklerin Ateşini Doğru Değerlendirmek

Bebeğinizde ateşlenme olduğunda bunu doğru değerlendirebilmek ateşin kendisinden daha önemli bir yer tutmaktadır. Ateş, bebeğinizin ne kadar hasta olduğuyla ilgili size ipuçları verebilir. Bebeğinizin ateşini doğru değerlendirmek için yazımızdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Bebeklerin Ateşini Doğru Değerlendirmek

Ateşlenmek ciddi bir rahatsızlığı mı işaret eder?

Ateş her zaman ciddi bir rahatsızlığın işareti olmayabilir. Bazen de durum tam tersidir. Erken teşhis ve tedavi uygulanabilmesi için bebeğinizin ateşini doğru değerlendirebilmenizin önemi büyüktür.

Öncelikle bebeğinizin vücut ısısının dış etkenlerden etkilenip etkilenmediğini kontrol edin. Sonrasında bebeğinizin hareketlerini inceleyin. Bebeğiniz dokunulduğunda ya da hareket ettirildiğinde canı yanıyormuş gibi ağlıyorsa, burnu tıkalı olmadığı hâlde nefes almakta güçlük çekiyorsa, ensesinde sertlik varsa ve bu sertlik boynunu hareket etmesini zorlaştırıyorsa, vücudunda morluklar varsa acilen doktorunuza gitmeniz gerekir. Bebeğiniz, ateşi çıkmadan önce çok sıcak bir ortamda bulunduysa bu durum sıcak çarpmasına sebebiyet vermiş olabilir. Bebek, ateşi hafif yüksek olduğu fazla giydirilmiş ve battaniyelerle sarılmışsa bu ateşinin birden yükselmesine neden olmuş olabilir. Böyle bir durumun da sıcak çarpması gibi ele alınıp bir an önce müdahale edilmesi gerekir. Bebeğiniz iki aylıktan küçükse ve rektal ölçümle ateşi 40,5 °C'nin üzerindeyse derhâl acile götürmelisiniz.

Bebeğiniz ateşlendiğinde ne yapmanız gerekir?

Ateşi birkaç gündür hafif yüksek seyreden ve soğuk algınlığı belirtileri gösteren bebeğinizin ateşi yükselmeye başlarsa ve bebeğiniz kulağını çekiştiriyorsa orta kulak iltihabı olmuş olabilir. Böyle bir durumun doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.

Ateşin 39 °C'ye kadar yüksek olması ciddi bir hastalığın belirtisi olmayabilir. Bazen ateşin bu dereceye kadar yükselmesi bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyebilir. Ama bebeğinizin ateşi bir anda yükselebilir. Böyle olduğunda doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz. O size bebeğinizin durumuna göre ne yapmanız gerektiğini anlatacaktır.

Bebeğinizin kalp, böbrek, anemi benzeri kronolojik rahatsızlıkları varsa mümkün olduğu bir zamanda doktora gösterebilirsiniz. İdrara seyrek çıkma, koyu renkli idrar, gözyaşı ve tükürükte azalma gibi susuzluk belirtileri olduğunda, ateşi üç gündür 39 °C'ye yakın seyrediyorsa ve ilaçlar bebeğinizin ateşini düşürmüyorsa yine yakın bir zamanda doktora görünmenizde fayda vardır.

Bebeğiniz hastalanmadan önce hangi durumlarda aramanız konusunda doktorla iletişim kurun. En ufak bir terslikte doktorunuzu aramanıza ya da bebeğinizi hastaneye götürmenize gerek olmayabilir. Doktorunuz sizi, çocuğunuzun takibi konusunda yönlendirebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0