Bebeklerin Ağlama Sebepleri

Ebeveynler, sadece acıktığında huysuzlanan bir bebeğin hayalini kurarlar ama bebeklerin tek iletişim yolu ağlamaktır ve bebeğiniz muhtemelen her fırsatta ağlayacaktır.

Bebeklerin Ağlama Sebepleri

Bebekler neden ağlar?

Anne babalar doğacak bebeklerinin sadece acıktığında ağlayan çocuklardan olmasını isterler. Az ağlayan bebek, daha az sorun ve daha fazla uyku demektir. Fakat yeni doğan bir bebek sizinle konuşarak anlaşamaz. Onların tek iletişim kaynağı ağlamaktır. Bu nedenle az ağlayan bebeğe rastlama şansınız çok azdır.

Bebekler genellikle anne babalarına bir şeyler anlatmak için ağlarlar. Aç, susuz ya da uykusuz olduklarını bir tek böyle ifade edebilirler. Bebeklerin bunların dışında da ağlama sebepleri olabilir. Her birinde farklı ağlayamadıklarından tüm ihtimalleri değerlendirmeniz gerekebilir. Bebeklerin en belirgin ağlama sebebi açlıktır. Yeni doğan bir bebeğin yaklaşık iki saatlik aralıklarla beslenmesi gerekebilir. Zaten geri kalan zamanlarda genellikle uyurlar. Bebekler acıktıklarında hareketlenir ve meme arayışına girerler. Bazı bebekler çok acıktıklarında gereğinden fazla ağlayabilirler. Meme emerken ağlamaya devam ettiklerinden bir yandan da hava yutarlar. Yuttukları bu hava daha sonra gaz sıkışmasına neden olabilir. Oluşan bu gaz sıkışması bebeği rahatsız ettiğinden, karnı tok olsa bile ağlamaya devam edebilir.

Ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir?

Bebekler rahatsız hissettiklerinde de ağlarlar. Özellikle bezleri kirlendiğinde rahatsız hissederler ve değiştirmeniz için ağlayabilirler. Gaz sıkışması olan bebekler de rahatsızlık duyar ve ağlarlar. Bunun dışında sindirim sisteminde sıkıntı olan çocuklar da sık sık ağlayabilir. Kabızlık ya da ishal durumunda bebekler rahat hissetmezler ve bu durumlar ortadan kalkana kadar ağlayabilirler. Bebeğiniz vücut sıcaklığından memnun değilse bunu da size ağlayarak anlatmaya çalışacaktır. Bebekler de sıcaktan bunalabilir ya da soğuktan üşüyebilirler, size de bunu en iyi ağlayarak ifade ederler.

Bebeklerin bazıları yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve sürekli ilgi isterler. Yeni doğmuş bir bebek, oyuncaklarla oynayamayacağı için vakit geçirecek bir şey bulamaz ve canı sıkılabilir. Bu durumda bebeğiniz ağlayarak sizden ilgi ve şefkat bekleyebilir. Yeni doğan bebeğiniz gününün çoğunu uyuyarak geçirse bile yorgun hissedebilir. Bebekler etraflarındaki uyaranlara karşı duyarlıdırlar. Bu dönemde sesler ve görüntüler bebeklerde aşırı uyarılmaya sebep olabilir. Aşırı uyarılan bir bebek yorgun hissedecek ve bir süre sonra ağlamaya başlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
393
dislike
114
love
208
funny
259
angry
1
sad
3
wow
648