ÇOCUKLARIN ŞEKİLLERİ ÖĞRENMESİNİ SAĞLAYABİLECEK ETKİNLİKLER

Çocuklar yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptirler. Bu potansiyelin ortaya çıkması için kendilerini ifade etmeleri gerekir. Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için resmi kullanırlar. Çizgi çekmeyi öğrenen çocuklar bu çizgileri kullanarak yeni şekiller ortaya çıkarabilirler. Çocukların şekilleri daha hızlı öğrenebilmesi için onunla birlikte birkaç etkinlik yapabilirsiniz. Bebeklere şekilleri öğretmek için yapabileceğiniz etkinlikleri makalemizde derledik.

ÇOCUKLARIN ŞEKİLLERİ ÖĞRENMESİNİ SAĞLAYABİLECEK ETKİNLİKLER

Bebeklere şekilleri öğretmek için yapılabilecek etkinlikler nelerdir?

Çocuklar yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptir. Onlar çevrelerindeki nesneleri, insanları, olayları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi yetişkinlerden farklı bir şekilde algılayıp yorumlayabilirler. Bu durum onların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmasını sağlar. Çocukların sahip oldukları bu potansiyeli ortaya çıkarabilmeleri için kendilerini ifade etmeye ihtiyaçları vardır. Normalde çocuklar destek almadan da kendilerini ifade edebilecekleri alanlar bulabilirler. Fakat ebeveyn desteği ve yönlendirmesi sayesinde sahip oldukları potansiyelin daha kalıcı olması sağlanabilir. Böylece çocuklar büyüdüklerinde de yaratıcılıklarını koruyabilirler.

Sanatsal faaliyetler, çocukların kendilerini özgür bir şekilde ifade edebilmeleri için çok iyi bir araçtır. Sanatın herhangi bir dalı çocuğun kendisini ifade edebilmesi için ona özgür bir alan sunabilir. Fakat resim, uygulaması ve ulaşılması en kolay sanat dalı olduğu için çocuklar resim yapmayı daha çok tercih edebilir. Sanatsal faaliyetler, çocukların sahip olduğu potansiyelin birer beceriye dönüşmesini sağlar. Böylece çocuk bu becerisini yetişkinliğe kadar sürdürebilir. Resim, belirli ögelerden oluşur. Bu ögelerin temeli de çizgidir. Çizgiler sayesinde şekiller ortaya çıkarılır. 3 yaş civarındaki çocuklar, daha önce yaptıkları karalamalarda tekrar eden şekilleri gözlemlerler. Daha sonra bu şekilleri kullanabilmek için o karalamaları taklit etmeye başlarlar. Fakat çocuklar bu şekillerin ne olduğunu ya da nasıl kullanacaklarını bilmezler. Rastgele şekiller çizerek bu şekilleri düzeltmeye çalışırlar.

Çocukların çizim becerilerini geliştirebilmeleri için şekilleri iyice öğrenmeleri gerekir. Birlikte yapacağınız birkaç etkinlik, çocuğunuzun şekilleri daha çabuk öğrenmesini sağlayabilir. Bunun için geometrik şekillerden bir yapboz yapabilirsiniz. Küçük bir çocuğunuz varsa, her şekil için ayrı bir renk kullanın ve bu şekilleri keserek parçalara ayırın. Ardından çocuğunuzun bu parçaları birleştirerek şekli tekrar ortaya çıkarmasını sağlayın. Benzer bir etkinliği zımpara kâğıdından da yapabilirsiniz. Zımpara kâğıdını geometrik şekillerde keserek bir mukavvanın üzerine yapıştırabilirsiniz. Zımparanın pürüzlü yüzeyine dokunmak çocukların hoşuna gidecektir.

ÇOCUKLARIN RENKLERİ ÖĞRENMESİNİ SAĞLAYABİLECEK ETKİNLİKLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0