ÇOCUKLARIN RENKLERİ ÖĞRENMESİNİ SAĞLAYABİLECEK ETKİNLİKLER

Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için resmi kullanırlar. Çizim yapan çocuklar renkleri öğrenerek işlerini daha canlı bir hâle getirebilirler. Yapılacak birkaç etkinlik, çocukların renkleri öğrenmesini kolaylaştırabilir. Bebeklere renkleri öğretmek için yapılabilecek etkinliklere gelin bakalım.

ÇOCUKLARIN RENKLERİ ÖĞRENMESİNİ SAĞLAYABİLECEK ETKİNLİKLER

Çocukların renkleri öğrenmesini nasıl sağlayabiliriz?

Çocuklar yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptir. Çevrelerindeki nesneleri, insanları, olayları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi yetişkinlerden farklı bir şekilde algılayıp yorumlayabilmeleri yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmalarını sağlar. Çocukların sahip olduğu bu potansiyelin ortaya çıkabilmesi için kendilerini ifade edebilecekleri etkinliklerle uğraşmaları gerekir. Normalde çocuklar destek almadan da kendilerini ifade edebilecekleri alanlar bulabilirler. Fakat ebeveyn desteği ve yönlendirmesi sayesinde sahip oldukları potansiyelin daha kalıcı olması sağlanabilir. Böylece çocuklar büyüdüklerinde de yaratıcılıklarını koruyabilirler.

Çocukların kendilerini ifade edebilmek için en çok tercih ettiği yöntemler sanatsal faaliyetlerdir. Sanatın herhangi bir dalı, çocuğun kendisini ifade edebilmesi için ona özgür bir alan sunabilir. Fakat resim, uygulaması ve ulaşılması en kolay sanat dalı olduğu için çocuklar resim yapmayı daha çok tercih edebilir. Resmin ana unsurlarından biri çizgidir. Çocuklar resim yapmaya karalamalarla ve rastgele çizgilerle başlarlar. Çizgileri öğrendikten sonra çeşitli şekiller ortaya çıkarmaya başlayabilirler. Böylece sadece oyun için yapılan çizgiler artık bir şekil çıkarma amacı taşır. Çocukların çalışmalarını daha canlı bir hâle getirebilmeleri için renkleri öğrenmesi gerekir. Küçük çocuklar renklerin tamamını ayırt edemeyebilirler. Bu nedenle ilk başta ana renkleri öğrenmeye başlamaları daha sağlıklı olabilir. Daha sonra ara renk ve tonlar öğretilebilir.

Bebeklere renkleri öğretmek için yapılabilecek etkinlikler nelerdir?

Çocuğunuzun renkleri daha kolay öğrenmesini sağlamak için onula birkaç etkinlik yapabilirsiniz. Temiz bir karton parçası bularak işe başlayabilirsiniz. Bu kartonu daire şeklinde kesin ve üstüne pizza dilimleri çizin. Bu dilimlerin her birini farklı renklere boyayın. Birkaç tane mandal alın ve bu mandalları kartonun üstündeki renklerle eşleşecek şekilde boyayın. Sonra çocuğunuzun mandalları renklerine göre eşleşen dilimin üstüne koymasını isteyin. Çocuğunuzun ana renklerden yeni renkler üretebilmesini sağlamak için de bir etkinlik oluşturabilirsiniz. 6 adet kavanoz ya da plastik yumurta kabı bulun. Bunların hepsini suyla doldurun. Üç kavanozun içine ana renklerde oluşan gıda boyası damlatın. Sonra çocuğunuzdan bu renkleri alıp boyasız kavanozlarda karıştırmasını isteyin. Böylece çocuğunuz renkleri karıştırmayı öğrenebilir.

ÇOCUKLARA ŞEKİLLERİ ÖĞRETMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0