Bebeklere ilaç içirme yöntemleri çeşitlilik gösterir. Bazı bebekler, ilaç içmekten pek hoşlanmazlar ve ilaç saatlerinde direnç gösterebilirler. İlaç kullanırken zorluk çıkartan bir bebeğiniz varsa, işinizi kolaylaştırmak için size birkaç öneride bulunabiliriz.

Hasta bebeklerde ilacı doğru uygulamak, doğru ilaç seçimi kadar önemlidir. Çünkü bebeğinize ilaç içirirken bir yerine zarar verebilirsiniz ya da kullanmanız gereken dozajın tamamını çocuğunuza içirememiş olabilirsiniz.

Bebeklere ilaç içirme yöntemleri nelerdir?

Bazı bebekler, ilaç içerken ebeveynlerine sıkıntı yaşatmazlar. Ama bu her bebek için geçerli değildir ve ilaç saatleri sizin bir kâbusa dönüşebilir. Bebeğiniz, ilacın tadını ya da dokusunu beğenmediğinden direnç gösteriyor olabilir. Doktorunuza ya da eczacınıza, ilacı soğutarak kullanıp kullanamayacağınızı sorun. İlacın soğuk olması, tadının belirginliğini azaltacaktır. Kullandığınız kaşığın çok derin olmamasına dikkat edin. Eğer bebeğiniz kaşık kullanılmasından hoşlanmıyorsa ilacı bir şırınga yardımıyla da içirebilirsiniz. İkisinde de dirençle karşılaşıyorsanız, ilacı bebeğinizin biberonunun emzik kısmına koyarak emmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz ilacı içtikten sonra biberona biraz su koyun ve onu da içirin. Böylece emzik kısmında kalan son kısımları da almasını sağlarsınız.

Doktorunuza göre eğer bir sakıncası yoksa ilacı, bebeğinizin karnı açken vermeye çalışın. Böylece çocuğunuz tok olmadığından ilacı daha rahat içebilir. Kusması durumunda da etrafa daha az şey çıkaracaktır. Eğer evde tek değilseniz yardım almaktan çekinmeyin. Debelenen bir bebeği tek başınıza sabitlemek ve ilacı dökmeden vermek çok zordur hatta neredeyse imkânsızdır. Evde tekseniz mama sandalyesine sabitlemeyi deneyebilirsiniz ama kemerlerini iyi taktığınızdan emin olun. Evde mama sandalyesi bulunmadığı durumlarda, ilacı hazırladıktan sonra dik bir sandalyeye oturun ve bebeğinizin yüzü karşıya bakacak şekilde onu kucağınıza alın. Sol kolunuzla bebeğinizi kavrayın ve sol elinizle bebeğinizin çenesini tutun. Yanaklarından hafifçe bastırın ve ağzını açmasını sağlayın. Diğer elinizle ilacı bebeğinize verin.

Eğer bu yöntemler de işinizi kolaylaştırmakta faydalı olmadıysa, ilacı başka besinlerin içine mesela bir meyve suyuna koyabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce doktorunuzun onayını alın ve ilacın, meyve suyunun içindeki maddelerle etkileşime girip girmeyeceğini öğrenin. Asetaminofen, tatsız olduğu için meyve suyunun ya da normal suyun tadını değiştirmeyecektir. İlacı karıştıracağınız besinlerin porsiyonlarının çok büyük olmamasına dikkat edin. Bebeğiniz hepsini bitiremeyebilir ve ilacın tamamı alınmamış olur.

Bebeğe ilaç içirirken kendinizden emin bir tavır sergilemeye dikkat edin. Eğer bebeğiniz, ondan direnç beklediğinizi anlarsa o direnci kesinlikle gösterecektir.

Bebeklerde zararsız solunum sesleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler