BEBEKLERDEKİ HUZURSUZLUK BELİRTİLERİ VE SEBEPLERİ

Bebekler yaklaşık 8 haftalık olduğunda dünyayı farklı algılamaya başlarlar. Kendi bedeninde ve çevresinde gelişen basit hareketleri artık tanıyabilirler. Değişen dünyası bazen ona can sıkıcı gelebileceği gibi bazen onu eğlendirebilir. Bebeklerdeki huzursuzluk belirtileri nelerdir?

BEBEKLERDEKİ HUZURSUZLUK BELİRTİLERİ VE SEBEPLERİ

Bebeklerdeki huzursuzluk belirtileri nelerdir?

Bebek bu dönemden sonra kendi bedenini de keşfetmeye başlar. Kolunu, ellerini keşfederken uzun uzun izleyebilir. Artık her şey bebeğin inceleyeceği ve keşfedeceği bir gizemdir. Siz onu yatırmaya çalışırken o, gece lambasının yansımasıyla büyülenebilir ya da alışverişte raftaki yiyeceklerin kaplamaları dikkatini çekebilir. Ağzından çıkartacağı anlamsız seslerle kendisini dinlediğini de fark edebilirsiniz.

Tüm bu yaşananlar bebeklerin zihinsel gelişimindeki değişikliklerin belirtileridir. Bebeğin keşfettiği bu yeni dünyaya uyum sağlamasında ebeveynin rolü büyüktür. Yeni dünyasına alışan bebeğin yeni beceriler edinmesi için önü açıktır denilebilir.

Bebeğin alıştığı yaşam alanının, ortamının değişmesi, dünyayı algılayışındaki değişiklik sersemletici bir şaşkınlığa sebep olacak ve yeterince kafası karışacaktır. Bebek alıştığının dışında görecek, duyacak, koklayacak, tadacak, hissedecek ve bu değişimde uyumlu olabilmesi için zamana ihtiyacı olması normaldir.

Bu dönem birkaç günden birkaç haftaya kadar sürecek bir huzursuzluk dönemi olabilir. Zaman farkları, bebeğin olup biteni anlayabilmek için kendini güvende hissetmesinden kaynaklanabilir. Bazı çocuklar güven sağlamayı daha geç, bazıları daha erken tamamlayabilir. Bu dönemde güven duyguları en iyi annede pekişeceği için annesine daha farzla sarılmak isteyebilir.

Bedenini kontrol etmeyi öğrenen çocuklar, artık duygularını ve ilgilendiği şeyleri keşfetmeye başladığında seçimlerini de belli etmeye başlar. Ebeveynlerin öğreneceği bebeğin nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığı bilgileri çocuğunun kişiliğinin ilk belirtileridir.

Ortalama 8 haftalık bir çocuğun ağlamalarının artması normaldir. Bu süreçte yaşadığı değişimler çocuğu zorlayabilir. Ağlamak, bu zorlanmalarını göstermenin, duygularını belli etmenin yollarından birisidir. Bu dönemde bebekler kendini kaybolmuş gibi hissedebilir. Hassas duygulara sahip bebeklerin çok daha içli ve uzun süreli ağlamalarına şahit olunabilir.

Bebeklerin çoğu, kendilerine sakince dokunulduğunda sakinleşebilir. Bazı bebeklerse aksine annelerinin tüm ilgilerinin kendisine verilmesini bekleyip annenin sarıp sarmalamasını isteyebilir.

Çocuk bu dönemde ebeveynlerinden daha fazla ilgi isteyebilir. Daha önce beşiğinde ya da battaniyesine sarılı kendi başına yatan çocuk bu süreçte her anında annesini yanında arayabilir. Annenin konuşmasını, oynamasını, bakmasını, sarılmasını isteyebilir.

ÇOCUKLARDA YENİ BECERİLERİN ORTAYA ÇIKMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0