Bebeklerde Zayıflığa Sebep Olabilecek Durumlar

Bebeğin zayıf görünmesi, her zaman onun sağlıksız olduğunu göstermez. Doktorunuz tarafından bebeğinizin içinde bulunduğu döneme uygun boy-kilo oranında olduğu belirtilmişse endişe etmeniz gereken bir durum olmadığını söylenebilir.

Bebeklerde Zayıflığa Sebep Olabilecek Durumlar

Bebeklerde zayıflığa sebep olacak durumlar nelerdir?

Bebeğin kilolu olması onun sağlıklı olduğu gösterir, gibi bir yaygın bir görüş bulunsa da bu durum her zaman doğruluk teşkil etmez. Dönem dönem yapılan kontrollerde doktorunuz bebeğinizin gelişim sürecine uygun ilerlediğini söylüyorsa endişe etmenizi gerektirecek bir durum büyük ihtimalle bulunmaz. Bebeğiniz çok aktif ve bu durumdan memnunsa ağırlığı yaşıtlarından daha az olsa bile genellikle bu durum normaldir. Bebeğin ebeveynleri de eğer görece zayıf bir yapıya sahipse bebeğin de bu durumda olması beklenen bir durumdur.  Ayrıca hareketli olan bebeklerin yaşıtlarına oranla daha az kiloya sahip olması bir anormallik teşkil etmez.

Zayıflık her zaman sağlıksızlık belirtisi olmadığı gibi bu durumda bulunan her bebeğin mutlak sağlıklı olduğunu söylemek de yanlış olacaktır. Boy-kilo oranı önemlidir. Örneğin kimi zaman bebeğin zayıflığı, yetersiz beslenmenin göstergesi olabilir. Birkaç ay boyunca gözlemlenen gelişim sürecinde bebek, döneminin gerektirdiği rakamlara ulaşmadıysa bu durum yetersiz beslenmenin göstergesi olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda eğer bebek katı gıda ile beslenmeye henüz başlamadıysa, doktorunuzdan alacağınız tavsiyeler doğrultusunda katı gıdalara geçişe başlayabilirsiniz. Aynı şekilde doktorunuzdan alacağınız tavsiye ve görüşler doğrultusunda hazır mamaların içine ekleyeceğiniz su miktarını azaltıp bebeğinizi bu şekilde beslemeye başlayabilirsiniz.

Bebeğin zayıf olmasından endişelenmelimiyim?

Maalesef bazı ebeveynler, bebeklerinin kilo alıp sağlıksız bir bireye dönüşmesinden korktukları için bebekleri bilinçli olarak az beslemektedirler. Bu durum bebeğin ihtiyaç duyduğu kalori, yağ, vitamin gibi maddelerin karşılanamaması riski oluşturduğundan son derece tehlikeli hâle gelebilir. Bebeğin ihtiyacı olan maddeleri almasına engel olmayacak şekilde onu doğru ve dengeli şekilde beslemeye dikkat etmelisiniz.

Bebeğiniz uyumayı çok seviyor veya günlük yaşantısında fazlaca bir şeylerle meşgul oluyorsa düzenli olarak seyretmesi gereken beslenme düzeni aksayabilir. Bu duruma dikkat etmenizde fayda olacaktır. Üç, dört aylık dönemde bulunan bebekler genellikle günde 4 saatte bir, 5 öğün olacak şekilde beslenmelidir.

Görülme olasılığı çok az olsa da gelişim sürecindeki ağırlığa ulaşmakta zorluk çeken bazı bebeklerde onun kilo almasını engelleyecek sindirim sistemi ve metabolik bozukluklar yaşanma riski bulunmaktadır. Bunun için doktorunuzdan düzenli olarak tavsiyeler almayı unutmamalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0