Bebeklerde uygun uyku rutini oluşturmak oldukça önemlidir. Uyku düzeni bebeğiniz büyüdükçe değişim gösterebilir, onu gözlemleyerek yeni bir düzen oluşturabilirsiniz. Uyku süresinin yanında uyku kalitesine de dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Bebeğiniz büyürken uyku düzeninde, uyku saatlerinde değişiklikler görülebilir. Bebeğiniz zaman geçtikçe daha az uyumaya, gece uyku saatini kendiliğinden değiştirmeye ya da sabah uykusunu kesmeye başlayabilir.

Bebeklerde uygun uyku rutini nasıl oluşturulur?

Özellikle bebeğin öğlen uykusunu kısaltması aileler için sorun olabilir. Bebeğinizin bir yaşına kadar gündüz uykusuna iki kez yatması onun için daha iyi olsa da bu bazı bebeklerde değişkenlik gösterebilir. Gündüz uykularının gece uykularını etkilemeyecek sıklıkta ve uzunlukta olması gerekir. Unutmayın bebeğinizin ne kadar uyuduğu değil, uykusunun kalitesi önemlidir. Eğer bebeğiniz gündüz uyumak istemiyorsa bunun sebebi uykuya ihtiyacı olmasına rağmen etrafını incelemek, oyunlar oynamak ve eğlenceli aktiviteler yapmak istemesi olabilir. Uykunun yeterli olup olmadığını, bebeğinizin gece de uyumak istememesinden ve gün içinde huzursuz, yorgun, sinirli olmasından anlayabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken bebeğinizi mutlaka gündüz uykusuna alıştırmaktır.

Bebek uykuya nasıl alıştırılır?

Bebeğiniz gündüz uykuları gibi gece uykularını da atlamakta ısrarcı olabilir. Birkaç ay öncesinde bebeğinizin gece uyanık olması için hiçbir neden yokken bu aylarda yapılacak keşifler, oynanacak oyunlar vardır. Bebeğinizin bünyesinin günde kaç saat uykuya ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışın. Bunu belirledikten sonra saatlere bölerek gündüz iki kez ve gece şeklinde uygulayabilirsiniz. Uyku öncesinde bazı taktikler uygulayarak bebeğinizin uykuya geçişini kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin sıcak suyun rahatlatıcı etkisi uykuya geçişi kolaylaştırabilir. Gece uykusundan önce bebeğinize banyo yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin uyuyacağı odayı karanlık tutmakta etkili bir yöntemdir. Bebeğiniz karanlıktan korkuyorsa loş bir gece lambası da kullanabilirsiniz. Ninni söylemeyi ve kısa öyküler okumayı da deneyebilirsiniz. Bebeğinizi yatak kurallarına alıştırmak ve emerken uyuya kalmasını engellemek istiyorsanız kısa süre emzirdikten sonra yatağına yatırarak odasından çıkmayı deneyebilirsiniz. Ağlarsa yanına gidip ilgilenmeniz gereklidir. Bu ayda bebeğiniz diş çıkarıyor olabileceği için uyumakta güçlük çekiyor olabilir. Buna yapabileceğiniz bir şey yoktur. Kendinizi suçlu hissetmeyin ve uyku rutininizi uygulamaya devam edin.

Çocuğunuzu güneşten korumak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler