Bebeklerde Süt Alerjisi

Süt alerjisi sıklıkla yaşamın ilk bir yılında görülür. Bu dönemde sindirim sistemi tam olgunlaşmamıştır. Bebeklerde inek sütü veya herhangi bir süte karşı alerjinin nedeni, bebeğin bağışıklık sisteminin sütteki proteini vücut için bir tehdit olarak görüp savunmaya geçmesinden kaynaklanmasıdır.

Bebeklerde Süt Alerjisi

Süt alerjisi olduğunu nasıl anlamalıyız?

Süt alerjisi bulguları, süt veya süt ürünlerinin tüketiminin ardı sıra birkaç dakika veya birkaç saat sonra ortaya çıkabilir lakin şiddetli alerji bulguları sıklıkla yarım saat veya bir saat sonra ortaya çıkar. En sık görülen bulgular: Kızarıklık, deride döküntüler, mide ve bağırsaklar da rahatsızlık hissi, kusma, ishaldir. Bazı bebeklerde süt alerjisi; kronik burun tıkanıklığı, öksürük, hırıltılı solunum veya nefes almada güçlük verebilir ve egzama yapabilir. Eğer bebeğinizde inek sütü alerjisinden şüphe ediyorsanız bunu mutlaka çocuk doktorunuzla paylaşmalısınız. Bebeğiniz süt ve süt ürünü alımını takiben morarıyorsa, soluk ve halsizse, tüm vücudunu kaplayan kurdeşen şeklinde deriden kabarık döküntüleri varsa, boyun ve baş bölgesinde ani şişlik oluşmuşsa ve kanlı ishal varsa doktorunuza veya acil servise hemen başvurmalısınız.

Bebek yemek yedikten sonra ağzından bir parça kusmuklu salya gelmesi doğal ve sık karşılaşılan bir durumdur. Fakat bu eylemde ki herhangi bir sapma ya da artış süt alerjisinin habercisidir. İnek sütü alerjisinin tedavisinde bebek sadece anne sütü alıyorsa öncelikle annenin diyetinden süt ve süt ürünleri çıkarılır. Bebeğiniz ek gıda alma döneminde inek sütü alerjisi bulguları gösterirse bu dönemde süt ve süt ürünleri (yoğurt, peynir gibi) bir süre diyetten çıkarılır ve alerji bulgularının gerileyip gerilemediği kontrol edilir. Daha sonraki dönemde doktorunuzun önerisi ile tekrar az miktarda süt ve süt ürünlerine başlayıp alerjik bulguların tekrarlama olasılığı gözden geçirilmelidir. Bir yaşın üstünde süt alerjisi olan çocukların peynir, yoğurt, dondurma ve süt içeren yiyeceklerden kaçınması gerekir. Bu çocuklarda soya sütü denenebilir ancak soya sütü alerjisi ve inek sütü alerjisinin bir arada olabileceği de unutulmamalıdır. Bu durumda ise çocuk doktorunuz çocuğunuz için uygun süt ürününe karar vermede size yardımcı olacaktır. Bebeğiniz süt içtikten sonra burnu akıyorsa, mukus üretimi artıyorsa hatta nefes almakta zorluk gibi bulgular beliriyorsa, çocuğunuz solunum yolları ile ilgili alerji şikâyeti veriyorsa astım ihtimali göz önüne alınmalıdır.

Süt alerjisi kaç yaşına kadar devam eder?

Tedavinin en önemli kısmı diyetten süt ve süt ürünlerinin çıkarılmasıdır. Çoğunlukla süt alerjisi iki veya beş yaşa kadar sürebilir. İnek sütü alerjisini önlemek için yeni doğan bebek en az dört ay, ideal olarak altı ay kadar anne sütü almalı, ek gıdalara geçiş döneminde özellikle aile de yoğun alerjik bir dönemi varsa, yeni ek gıdalar adım adım ve iki hafta aralar ile başlanmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1