Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı, bebekler arasında en sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Fakat bebeğiniz bağışıklık kazandıkça, soğuk algınlığına olan direnci de artacaktır. Soğuk algınlığı ve hastalık sırasında neler yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak, bebeğinizin hastalığı rahat bir şekilde atlatmasını kolaylaştırabilir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Neden bebekler yetişkinlere göre daha fazla hastalanır?

Bebekler, bağışıklık sistemleri hâlâ gelişmekte olduğundan ve hastalıklara karşı yeni yeni direnç kazandığından biz yetişkinlere göre daha sık hasta olurlar. Bu süreçte soğuk algınlığı en sık rastlanan hastalıklardandır.

Soğuk algınlığı her mevsimde görülebilir. Soğuk alınlığına neden olan yüzden fazla virüs olduğu bilinmektedir. Hastalık el teması ve hava yoluyla bulaşabilir. Soğuk algınlığı olan biri, bebeğinize temas etmiş ya da bebeğinizle aynı ortamda hapşırıp öksürmüş olabilir. Hastalığın kuluçka süresi bir ile beş gün arasında değişebilir. Hastalık, kuluçka dönemi tamamlandıktan sonra bebeklerde on güne kadar sürebilir. Ancak yeni doğan bebeklerde bu süre uzayabilir.

Soğuk algınlığının en yaygın görülen belirtileri tıkalı ve akan bir burun, öksürük, hapşırık, ateş, aşırı hâlsizlik ve iştah kaybıdır. Soğuk algınlığının kesin bir tedavisi yoktur ancak semptomları azaltmak için tedaviler uygulanabilir.

Bebeklerin özellikle uyurken daha rahat nefes almalarını sağlamak için tıkalı burnun açılması önemlidir. Bunun için bir emme pompası kullanılabilir. Bebeğinizin bulunduğu mekânın nem oranının artması, burnunun içinin ıslak kalmasını sağlayacağından nefes almasını kolaylaştıracaktır. Bebeği yüzükoyun yatırmak ve başının altına, kafasını hafifçe kaldıracak şekilde yastık koymak da bebeğinizin daha rahat nefes almasını sağlayabilir. Tıkalı burnu açmak için, doktora danışarak burun açıcı damla ve spreyler kullanılabilir. Bebeğinizin burnunun çevresinde oluşabilecek kızarık ve tahrişlere karşı vazelin gibi kremler kullanabilirsiniz. Fakat bunları uygularken burun deliklerine kaçırmamaya özen gösterin. Burun deliklerine kaçan vazelin bebeğinizin nefes almasını engelleyebilir.

Doktorunuzun izni olmadıkça öksürüğü önleyici ilaçlar kullanmayın. Ancak öksürükler, çocuğunuzun uykusunun bölünmesine engel oluyorsa doktorunuza danışabilirsiniz. Antibiyotikler soğuk algınlığına fayda etmezler. Bu ilaçlar mikrobik rahatsızlıklarda kullanılır. Bu nedenle çocuğunuza antibiyotik ilaçlar vermeyin. Çocuğunuzun, hastalığının ilk üç gününde başka insanlarla temas etmemesine dikkat etmeniz, hastalığın başkalarına bulaşmasını önleyecektir.

Soğuk algınlığı sırasında genellikle bebeklerin beslenmesinde değişiklik yapılmasına gerek olmaz. Ama bu süreçte kalori ve sıvı kaybı çok olacağından bebeğinizin yeteri kadar sıvı aldığına dikkat etmeniz gerekebilir. Eğer bebeğiniz yeteri kadar büyümüşse biberon yerine bardak kullanabilirsiniz. Çünkü bebeğinizin burnu tıkalı olduğundan biberon kullanmakta zorlanabilir. Bebeğinizin hastalık boyunca direncinin güçlü olması için C vitamini bol gıdalar yedirebilirsiniz.

Soğuk alınlığına karşı bebeğinizi nasıl korumalısınız?

Bebekler henüz virüs ve bakterilerle yeni tanıştıklarından soğuk algınlığına sıkça yakalanmaya yatkın olurlar. Bunun önüne geçmek için, bebeğinizle temas hâlinde bulunacak kişilerin ellerini yıkadığından emin olun. Bebeğinizin, hasta olan kişilerle temas etmesini önleyin. Bebeğiniz, hasta olan birine dokunmasa bile hasta kişinin öksürük ve hapşırığından da hastalık kapabilir. Bu nedenle hastayı ve bebeğinizi mümkün olduğunca ayrı ortamda tutun.

Bebeğiniz dört aydan küçükse ve ateşi 38°C’den yüksekse, yüksek ateş iki günden fazladır devam ediyorsa, nefes almakta güçlük çekiyor ve sümüğünün rengi koyu yeşile döndüyse veya sümüğünde kan varsa doktorunuzla konuşun. Soğuk algınlığı nadir de olsa kulak enfeksiyonu, bronşit gibi başka komplikasyonlara sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda da doktorunuzla bilgileri paylaşmayı ihmal etmeyin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0