Bebeklerde Sırtüstü Uyumanın Önemi

Yenidoğan bebekler için en güvenli uyku pozisyonu sırtüstü uyumaktır. Sırtüstü uyku ani bebek ölümü sendromunun engellenmesinde de büyük önem taşır.

Bebeklerde Sırtüstü Uyumanın Önemi

Bebek için en uygun uyku pozisyonu nedir?

Yeni doğan bebekler henüz vücut hareketlerini kontrol edemezler. Bu nedenle bebekler için uygun pozisyonu ebeveynlerinin belirlemesi gerekir. Gerek uyanıkken gerekse uykudayken bebeğin rahat bir pozisyonda olması hem fiziksel gelişimi açısından önemlidir hem de huysuzluk yapma riski azalır.

Bebeğinizin nasıl bir pozisyonda uyuyacağı can güvenliği açısından önem taşımaktadır. Bebeğinizin kendini hareket ettirememesi uyku sırasında nefessiz kaldığında boğulmasına neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizi yüzüstü yatırmak onun için pek güvenli değildir. Bebeğiniz uyku sırasında hareket ederken ağzını kapatabilir. Bu da nefes almasını engelleyerek boğulmasına sebep olabilir. Bu sırada bebeğiniz ağlayarak sesini size duyuramayabilir ve müdahale etmek için geç kalabilirsiniz. Yüzüstü uyku, bebeklerde Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) riskini de artıran bir durumdur. ABÖS yaşını doldurmayan bebeklerde görülür. Bir yaşını gelmeyen bebeklerde gerçekleşen ani ve sebebi bilinmeyen ölümlere ABÖS denir. Yüzüstü uyku pozisyonunun ABÖS riskini artırdığı araştırmalar sonucunda da kanıtlanmıştır.

Bebekler niçin sırtüstü yatmalıdır?

Bebeğiniz için en uygun uyku pozisyonu onu sırtüstü yatırmaktır. Bebekler ilk başta sırtüstü yatmamak için direnirler ama kısa süre sonra buna alışırlar. Sırtüstü uyku pozisyonu bebeğiniz gece hareket ettiğinde nefes alamama riskini azaltır. Bazı ebeveynler bebeklerinin gece kusmalarından endişe ederek onları sırtüstü yatırmak istemezler. Ama bebeğinizin belirgin bir rahatsızlığı yoksa ve sürekli kusmasına neden olan bir hastalık geçirmiyorsa bebeğinizi yüzüstü yatmaya alıştırmayın. Sırtüstü uykunun bebeklerde ABÖS riskini azalttığı yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. 1992’de ABD’de bebeklerin sırtüstü yatırılması önerildikten sonra ABÖS vakalarında azalma yaşandığı görülmüştür.

Bazı bebeklerin kafasında sırtüstü yatmaktan dolayı düzleşme görülebilir. Bu durum genelde bebeğiniz oturmayı öğrendikten sonra düzelir. Fakat bebeğinizin beşikte yattığı yönü sürekli değiştirerek bu düzleşmeyi az da olsa önleyebilirsiniz. Bebeğinizin başını bir gece beşiğin düz kısmına yatırıp ertesi gece ters yöne doğru yatırabilirsiniz. Böylece bebeğiniz sürekli başının aynı kısmına doğru yatmamış olur. Bebeğinizin gece uyurken yüzünün üstüne devrilmemesi için etrafına küçük yastıklar ya da oyuncaklar koyabilirsiniz. Fakat bunları bebeğinizin kafa kısmından uzak bir yere koymaya özen gösterin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0