BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNDE SIÇRAMA YAPACAĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER

Çocuklar dünyaya geldikleri andan itibaren hızlı bir gelişim gösterirler. Gelişimlerinde yeni bir aşamaya geçecek çocuklarda bazen belirli davranışlar görülür. 37. haftasında olan bir çocuk da gelişiminin yeni basamaklarında size bazı ipuçları verebilir. Bebeklerde sıçrama dönemleri nedir gelin bakalım.

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNDE SIÇRAMA YAPACAĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER

Bebeklerde Sıçrama Dönemleri Nedir?

Bebekler, ilk yıllarında hızlı bir şekilde yeni beceriler kazanmaya başlarlar. Bir yandan çevresini tanımaya çalışan çocuk, bir yandan da fiziksel ve zihinsel gelişimini sürdürür. Çevresinin farkına varmasının dışında çocuk, motor becerilerini de kazanmaya başlar. Bu durumda sürekli bir gelişim gösterir ve ebeveynler de bu gelişim süreçlerini neredeyse her hafta gözlemleyebilirler.

Çocukta görülebilen yeni davranışlar nelerdir?

Yeni bir beceri kazanacak ya da gelişim gösterecek çocuklar bunun belirtilerini önceden gösterebilirler. Çocuğun gelişiminde çoğu şey zincirleme ilerler ve her adım bir sonraki sürece zemin hazırlar. Siz de çocuğunuzu gözlemleyerek onun gelişimi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Çocuğunuz 37. haftaya geldiğinde sürekli peşinize takılıp giysilerinize asılabilir. Bunun nedeni, kısa süre önce sizin istediğiniz zaman onu bırakabileceğinizi fark etmesidir. Bu durum çocukta güvensizlik oluşturur ve bir süre sizi bırakmak istemez. Çocuğunuz, hissettiği bu güvensizlik nedeniyle ilginizin tamamen onda olmasını isteyebilir. Bu nedenle babası ve kardeşleri dâhil sizin dışınızdaki kişilerle arasına mesafe koyabilir. Hatta bazı çocuklar bu süreçte sadece annelerinin ona dokunmasını isterler. Başkalarını soyutlayan çocuk, sürekli sizin ilginize ihtiyaç duyacaktır. Onunla ilgilenmeniz için sık sık size sarılabilir ve kucağına almanızı isteyebilir.

Çocuklar, zihinsel gelişimleri ilerledikçe daha gerçekçi rüyalar görmeye başlayabilirler. Fakat gördükleri şeyler her zaman tozpembe olmayabilir. Çocuğunuz kâbus görmeye başlayabilir. Bu durum da uyku düzensizliklerine neden olabilir. Uyumak istememe ya da uykuya dalmakta zorlanma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Kâbuslardan bağımsız olarak çocuğunuz bir süre durgun olabilir. Etrafında olup bitenle daha az ilgilenebilir ve sadece çevresini izlemekle yetinebilir. Fakat bu geçici bir durumdur. Bu hafta görülebilecek huysuzluklara bağlı olarak altını değiştirmenizi istemeyebilir. Çocuğun bu dönemde, böyle davranışlar sergilemesi oldukça normaldir.

BEBEĞİNİZDE GÖZLEMLEYEBİLECEĞİNİZ HUYSUZLUKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0