Bebeklerde Görülen Sesli Nefes Alma Durumu

by Bebek Melekleri

Yenidoğanların sessiz bir uyku çekmeleri beklenir. Fakat bebekler beklenin aksine sesli nefes alarak uyuyabilirler. Bu durum genellikle endişelenmenizi gerektirmez. Bebeklerde sesli nefes alma problemi görülebilir.

Bebeklerde sesli nefes alma neden olur?

Bebeklerin yetişkinlerin aksine mışıl mışıl uyumaları beklenir. Hatta sessizce derin uykuya dalmış insanlar için “Bebek gibi uyuyor.” tabirini kullanırız. Fakat bebekler her zaman sessiz uyumazlar. Bu durumun birkaç sebebi olabilir. Genellikle gürültülü nefes alma endişelenecek bir durum teşkil etmez.

Yeni doğan bebekler, uykularının büyük bir kısmını REM denilen aktif uyku evresinde geçirir. Bu evrede uyku çok derin değildir. Bebekler bu evrede sıkça hareket edebilir ve oflamaya benzer sesler çıkarabilir. Bebeklerin uykularında kol ve bacaklarını kımıldatmaları bu yüzdendir. Bu sesler bebeğinizin nefes alışından da gelebilir. Yeni doğan bebeklerin sesli nefes almalı her zaman tehlikeli değildir. Bebeğiniz muhtemelen aldığı nefesleri kontrol edemiyordur ve bu durum da sesli nefes almasına neden oluyordur. Bebekler annelerini emerken daha rahat nefes almak için genellikle burunlarını kullanırlar. Bu da nefesini kontrol edemeyen bebeğin sesli solumasına neden olur.

Genelde ilk sekiz ayda duyulan bu gürültülü nefes almanın başka bir nedeni de bebeklerin solunum yollarının hâlâ gelişim aşamasında olmasıdır. Damağı derin ya da burun delikleri geniş bebeklerde gürültülü nefes alma durumu daha sık görülür. Bebeklerin bu dönemde çıkardığı sesler, bebeklerin burun ve gırtlağının arka tarafından geçen havanın, üst solunum yollarının iç kısmında yer alan salgı oluşturan bezleri fazla çalıştırmasından kaynaklanır. Ortaya çıkan ses, bebek nefes almakta güçlük çekiyormuş gibi olduğundan ebeveynler bu sesleri duyduklarında endişelenirler. Fakat bu ses, bebeğin üst solunum yollarının gelişi tamamlanınca ortadan kalkar.

Bazı bebeklerdeyse özellikle meme emerken ya da uyurken fıkırtıya benzer sesler duyulabilir. Bu sesler, bebeğin ses tellerinden ya da gırtlağından gelir. Yeni doğan bebeklerin solunum borusu bu dönemde yetişkinlerden farklı bir yapıya sahiptir. Soluk borusu bebeğin ilk aylarında yumuşak bir yapıya sahip olduğu için, bebeğiniz yemek yerken ya da uykusundayken bu sesleri duymanız normaldir. Bebeğinizin soluk borusu gelişimini tamamlayıp yapısı sertleşince bu sesler de ortadan kalkacaktır.

BEBEĞİN KİŞİLİK GELİŞİMİ SÜRECİNDE AİLENİN ETKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

bebeklerde-sesli-nefes-alma

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin