Bebeklerde Şaşılık

by Bebek Melekleri

Bebeklerde şaşılık yaygın olarak görülen göz kusurlarından biridir. Bazen yeni doğan bebeklerin gözlerinin iç taraflarının yoğun deri katmanlı olması şaşılık olarak yorumlanabilir.

Yeni doğan bebekler dış dünyayı gözleriyle algılar ve öğrenir.  Gözde oluşacak herhangi bir problem erken tanı sayesinde engellenebileceği için ebeveynlerin bu konudaki hassasiyeti önemlidir.

Bebeklerde şaşılık neden olur?

Yeni doğan bir bebekte şaşılık gibi bir göz probleminin tespiti zordur. Yeni doğan bebeklerde göz yapısı gereği gözün iç kısmında yoğun deri katmanları vardır. Genellikle bu deri katmanlarının sebep olduğu göz kayması hâli ebeveynler tarafında şaşılık olarak yorumlanarak endişeye sebep olabilir. Ancak bu katmanlar bebek geliştikçe ve büyüdükçe açılır ve gözdeki şaşılık ortadan kaybolabilir. Bebeğiniz doğduğu zaman gözlerini doğru bir biçimde kullanmayı bilmez. Bu sebepten iki gözü arasında her zaman koordinasyonu sağlayamaz. Bu koordinasyon sorunu bebeğinizin gözlerini kullanmayı öğrenmeye çalıştığına ve göz kaslarını güçlendirdiğine işaret sayılabilir. Yeni doğan bir bebekte her göz kayması problemi şaşılık olarak değerlendirilerek endişelenilmemelidir.

Aile geçmişinde şaşılık veya göz tembelliği sorunu olan ebeveynlerin özellikle dikkat etmesi yararlıdır. Halk arasında göz tembelliği olarak bilinen ambliyopi şaşılıkla sıklıkla karıştırılır. Göz tembelliği görme keskinliğinde meydana gelen düşüklük olarak açıklanabilir. Bu iki rahatsızlık da gözde kaymaya sebep olur. Bu sebeple doktor tarafından teşhis konularak bu yönelik bir tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Her göz kayması şaşılık olarak değerlendirilmemelidir ancak yine de bebeğinizin doğduğu zamandan itibaren belirli periyotlarla göz muayenesinin yapılmasında fayda vardır. Evhamlı olan ailelerin aksine yaygın bir görüşe göre de bebeklikte olan kaymanın zamanla düzeleceği düşünülür. Bu yaygın bir düşünce olmasına rağmen hatalıdır. Şaşılık hiçbir zaman büyümekle kendiliğinden düzelmez. Ancak kayma olmadığı hâlde kayma varmış gibi görünüme yol açan yalancı şaşılık dediğimiz durumlarda zamanla kayma görünümü düzelebilir. Bu da yanlış olarak kaymanın düzeldiği gibi bir inanışa sebep olmaktadır.  Bu yanıltıcı yalancı şaşılık hâli gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, bebeğinizin doğru tanı ve teşhis için mutlaka bir hekim tarafından kontrol edilmesinde fayda vardır.

Bebeklerde konak tedavisi nasıl olur ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler