Bebeklerde Şaşılığın Görülmesi

Neredeyse her bebek şaşı olarak dünyaya gelir. Kimi zaman da şaşılıkla göz kayması birbirine karıştırılabilir. Bebeğinizin gözlerindeki bu şaşılık hâli sizi endişelendirebilir fakat genellikle buna Şaşılıkla ilgili bilinmesi gereken bazı durumlar söz konusudur.

Bebeklerde Şaşılığın Görülmesi

Şaşılık nedir ve belirtileri nelerdir?

Bebeğinizin doğumundan itibaren gözlerinde bir kayma söz konusu olabilir. Durum aklınıza “Bebeğimin gözleri şaşı mı?” gibi sorular getirebilir. Yeni doğmuş bebekler göz kaslarını tam olarak kontrol edemeyebilirler, bu sebeple gözlerinde kayma meydana gelir ve bu kayma şaşılık olarak adlandırılır.

Şaşılığın, bebeğinizin yaklaşık dördüncü ayında geçmeye başlaması öngörülmektedir. Bu durumun sebebi, bebeklerin göz kaslarını kontrollü şekilde çalıştırmayı ancak dördüncü aydan sonra öğrenebilmeleri şeklinde açıklanabilir. Bebeğinizde dördüncü aydan sonra hâlâ şaşılık devam ediyorsa bu durum hakkında bebeğinizin doktoru ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Doktorunuz da sizi muayene için çocuk göz doktoruna yönlendirebilir. Bebeklerde görülen geçici şaşılıktan farklı olarak gerçek bir şaşılık durumu varsa ve tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda daha kötü sonuçlar doğurabilir. Zamanla bebeğinizin gözlerinin çift görmeye başlaması hatta şaşılığın göz tembelliğine dönüşmesi söz konusudur. Göz tembelliği de göz kayıplarına kadar gidebilmektedir. Bu sebeple erken teşhis ve erken müdahale için bebeğinizi muayeneye götürmeyi ihmal etmemelisiniz. Nadir olarak rastlansa da bazen bebeğinizin gözleri birdenbire kayabilir. Bu durum çok daha ciddi temellere sahip olabilir. Göz doktoruna, zaman kaybetmeden bu hususu aktarmanız durumun erken müdahalesine yarar sağlayacaktır.

Şaşılık nasıl tedavi edilir?

Şaşılık evde tedavisi olan bir hastalık değildir. Bu sebepledir ki yapabileceğiniz şeylerin başında bebeğinizin göz hareketlerini takibe almanız gelebilir. Doğumundan, dördüncü ayına kadar olan göz kaymalarını ve hareketlerini dikkatle incelerseniz bebeğinizin gözlerindeki şaşılığın kalıcı mı yoksa geçici mi olduğunu anlayabilirsiniz. Bazı bebeklerde yalancı şaşılık adı verilen bir durum görülebilir. Gözleri aynı hizada olduğu hâlde, yüzlerinin biçiminden ötürü bebekler şaşı gözükebilirler. Bu durum çocuk büyüdükçe ortadan kaybolur.

Şaşılık tedavisi için doktoru sırasıyla numaralı gözlük, göz damlası ve göz kası ameliyatı tedavisi önerebilir. En son çözüm olan ameliyat şaşılığı ilk seferde tam olarak düzeltemese bile ikinci ameliyat sonrasında bebeğinizin gözlerinin düz bakmasına yardımcı olacağı görüşü hakimdir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0