Bebeklerde Sağ ve Sol El Kullanımı

Sekizinci ayda bebeğinizin sıklıkla hangi eli kullandığına dikkat ettiniz mi? Sağ ve sol el kullanımıyla ilgili ayrıntıları makalemizde bulabilirsiniz.

Bebeklerde Sağ ve Sol El Kullanımı

Sol ve Sol elini kullanan bebekler ne yapar?

Bu aylarda bebeğiniz, yaptığınız faaliyetlerde hangi elini daha çok kullanıyorsa kalem tutmaya başladığında da o eli kullanması muhtemeldir. Eğer yerden oyuncağına uzanırken sağ eliyle uzanıyorsa büyük ihtimalle sağ elini kullanacaktır. Aynı durum sol el için de geçerlidir. Gündelik hayatımızda kullandığımız birçok araç gereç sağ elini kullanan insanlara göre tasarlanmıştır. Genellikle yemek masaları da sağ elini kullanan insanlara göre düzenlenir. Bebeğinizin sağ ya da sol elini kullanması genetik bir durumdur. Uzmanlar ebeveyn zorlamalarıyla genetik geçişli olduğu düşünülen bir özelliğin değiştirilmeye çalışmasını genellikle önermezler. Bu ileriki yaşlarda öğrenme güçlüğüne sebep olabilir. Bir insanın sol ya da sağ elini kullanmasının neden olduğunu belirleyebilmek için pek çok araştırma yapmak gerekebilir. Henüz bunu belirleyenin kanıtlanmış dayanağı bulunmamaktadır. Bazı bebeklerde bu durum değişkenlik gösterebilir. Örneğin bebeğiniz bu aylarda sağ elini kullanıyorken ileriki süreçlerde sol elini kullanmaya başlayabilir. Önemli olan bebeğinizin sizin kullanmasını istediğiniz eli değil kendi rahat ettiği elini kullanmasıdır. İki elden birinin baskın kullanımı normal ve doğal bir durumdur. Bunun yanı sıra bazı insanlar her iki elini de eşit ölçüde kullanabilirler. Bazı işlerde sol elini kullanırken bazı işlerde sağ elini kullananlar da vardır. Örneğin yemek yerken sağ elini kullanan biri, yazı yazarken sol elini kullanmayı tercih edebilir. Yapılan araştırmalara göre her iki elini de eşit kullananlara ve tek bir eli tercih edenlere göre, bazen sağ bazen sol elini kullananların dezavantajlı olduğu düşünülüyor.

Bunun oluşma nedeni genellikle küçük yaşlarda sol elini kullanan çocuklara uygulanılan ebeveyn baskısıdır. Geçmişten günümüze gelen solaklığa dair olumsuz inanışlar ebeveynleri, çocuklarda baskın olmayan elin geliştirilmesine iter. Sağ elini kullanmaya zorlanmış kişiler genellikle hızlı yazı yazmayı öğrenmede, hızlı yazmada zorluk yaşar. Bu süreci okul başarısızlığı, kendi yeteneklerine yönelik güvensizlik takip eder.

Dolayısıyla bu konuda çocuğa yapılan baskı doğru değildir. Çocuk hangi elini kullanmak istiyorsa tercih ona bırakılmalıdır. Aksi hâlde bu durum duygusal problemlere de yol açabilir.  

Bebeğin hangi eli sıklıkla kullanacağı bazen birinci yaş itibariyle değişkenliğe uğrar. Üçüncü ya da dördüncü yaş itibariyleyse kesinlik gösterir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0