Bebeklerde RSV

Respiratuar sinsityal virüs (RSV) bebeklerde sıklıkla görülen bir hastalıktır. Öyle ki 2 yaşına kadar olan bebeklerin ?’nında görüldüğü uzmanlarca belirtilmektedir. Genellikle griple karıştırılan hastalık çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu sebeple RSV’yi tanımak önemlidir.

Bebeklerde RSV

Respiratuar sinsityal virüs nedir ve belirtileri nelerdir?

Respiratuar sinsityal virüs (RSV) çok yaygın bir hastalıktır. RSV enfeksiyonunun, eğer ki bebek sağlıklıysa yaklaşık bir ile iki hafta arasında kendi kendine geçeceği ön görülür.

Hastalığın belirtileri grip hastalığıyla hemen hemen aynıdır. İlk başlarda burun akıntısı, iştahsızlık ve ateşlenme ile ortaya çıktığı görüşü hakimdir. Fakat zamanla enfeksiyon alt solunum yollarına ve akciğerlere sıçrayabilir. Bunun sonucunda bebeğiniz öksürmeye ve hırıltılı sesler çıkarmaya başlayabilir. RSV özellikle iki ile üç haftalık bebeklerde öksürük, hırıltı, aşırı yorgunluk, asabiyet ve iştahsızlık gibi daha genel belirtilerle kendini gösterebilir. Bebeğiniz iki aydan küçükse ve RSV’den şüpheleniyorsanız, nefes almakta zorlanıyorsa ve dudakları ile parmak uçları morarıyorsa doktorunuzu aramanız önerilir. Bu belirtiler çok ciddi olmakla birlikte hayati riskler de taşıyor olabilir. Çevrenizden edindiğiniz bilgi ve tavsiyeler doğrultusunda ilaç, merhem yahut krem gibi tıbbi nitelikli ürünleri kullanmamanız önerilir. Aynı zamanda tedavinin düzgün işlemesi için bebeğinizin doktorunun verdiği reçete ve yöntemleri eksizsiz bir şekilde uygulamanız bebeğinizin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Bebeklerde RSV nasıl tedavi edilir?

RSV, genellikle evde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Viral bir hastalık olması dolayısıyla hijyen konusu çok önemlidir. Bebeğinizin dokunduğu yerleri ve bebeğinizin ellerini sürekli olarak steril durumda tutmak virüslerin son bulmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bebeğinizin kullandığı tabak, çanak ve çatal gibi eşyaları ayrı olarak muhafaza etmek daha sağlıklı olacaktır. Uzmanlar, bebeğiniz bu süreçte su kaybı (dehidrasyon) yaşayabileceğinden dolayı sıvı takviyesi (rehidrasyon) yapmanın önemli olduğunun altını çizerler. Bebeğinizin beslenme alışkanlığında bir değişiklik yapmamanız eski beslenme alışkanlığına devam etmeniz önerilir.

Bebeğinizi dik oturtmanız nefes almasını kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda havayı nemlendirmek adına nem üreten cihazlardan yararlanabilirsiniz, bu şekilde havayı yumuşatıp bebeğinizin daha rahat nefes almasına yardımcı olabilirsiniz. Bu süreç içerisinde kapalı ve havasız ortamlardan uzak durmanız hem bebeğiniz hem de ortamlarda bulunan kişilerin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0