Bebeklerde Reflü

Reflü, bebeklerde çok sık görülmekle birlikte panik yapmanızı gerektirecek bir hastalık değildir. Hastalığın çok ender olarak tehlikeli boyutlara sıçradığı uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.

Bebeklerde Reflü

Reflü nedir ve nasıl bir hastalıktır?

Gastro-özofajial reflü (GÖR) genellikle tedavisi kolay bir hastalıktır. Özellikle 3 aylık ve daha küçük bebeklerde daha sık rastlanır. Yemek borusu ile mide arasındaki kas halkası, sadece bebeğiniz yutkunduğu zaman açılır. Diğer zamanlarda kapalı olup midenin içindekileri olması gerektiği yerde tutar. Bu kas gelişimini tamamlayana kadar yiyecekler bazen yemek borusundan yukarı çıkıp bebeğinizin ağzından dökülebilir. Bu durumu uzmanlar reflü olarak adlandırmaktadır.

Reflü genellikle bebeğiniz yemek yedikten sonra kendini gösterse de bazen öksürdüğü ve ağladığı zamanlarda da ortaya çıkabilir. Reflünün bebeklerde zaman içerisinde, yaklaşık 12 ile 18 aylıkken iyileşen bir hastalık olduğu saptanmıştır. Reflünün genellikle tehlikeli boyutlara ulaşmadığı uzmanlar belirtilir fakat bebeğiniz, kilo almıyor, midesindekileri dışarı çıkaracak kadar kuvvetli tükürüyor, ağzından yeşil bir sıvı ve küçük siyah kan pıhtıları geliyorsa acilen doktorunuzu aramanız fayda sağlayacaktır. Akrabalarınızdan veya eş, dostunuzdan aldığınız önerilerle bebeğinize ilaç, merhem yahut krem gibi tıbbi malzemeler kullanmamanız hususunda hassas olmanız önerilir. Bebeğinizin doktorunun verdiği reçeteye ve yöntemlere uyar tedavi sürecini takip ederseniz, hastalık olabilecek en kısa sürede ve doğru şekilde son bulacaktır.

Reflü nasıl tedavi edilir?

Reflü, tedavisi evde de devam eden bir hastalıktır. Bu sebeple bebeğiniz bu zamanlarda sık sık tükürebileceği için elinizin altında her zaman bir peçete yahut tükürüğü temizleyebilecek bir bez olması tavsiye edilir. Bebeğinizi, az besin vererek sık sık beslemeniz midesinin daha rahat etmesini sağlayabilir. Eğer ki bebeğinizi biberonla besliyorsanız emziğin ucunu kontrol etmenizde fayda vardır. Biberon emziğinin ucundaki delik çok büyükse bebeğiniz bir anda fazla mama yutmak zorunda kalabilir, bu durumda verdiğiniz besini geri çıkarması muhtemeldir.

Bebeğinizin sık sık gazını çıkarmanız faydalı olacaktır, fakat bunu yaparken genellikle yaptığınız gibi omzunuzun üzerinde değil bebeği dik oturtup başını elinizle destekleyip sırtını sıvazlayarak olması gereklidir. Karnının üstüne baskı olmadan daha rahat şekilde gaz çıkarması bebeğiniz için faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0