Bebeklerde Pişik

by Bebek Melekleri

Bebeklerin cildi oldukça hassastır. Bezlenen bebeklerde bu hassasiyet sebebiyle pişik problemi yaygın olarak görülür. Bezlenen bölgenin nemli olması ve bez sebebiyle hava alamaması pişiğin başlıca sebebidir. Ancak pişiği önlemek, gerekli özen gösterildiğinde mümkün olabilir.

Pişik problemi bebeğiniz bezlendiği süre boyunca devam eder. Katı gıdaya geçişle birlikte dışkıdaki değişikliklerle daha da artar. Çeşitli kimyasallar ve bezin sebep olduğu sürtünme pişiğin diğer sebepleridir. İdrar ve dışkının içeriği ciltteki bu hassasiyet sebebiyle tekrarlayan pişik problemine neden olur. Pişiğin oluşma ihtimali olan bölgeler fizyolojiklerindeki farklılıklardan dolayı kız ve erkek bebeklerde farklıdır. Kız bebeklerde pişik, bezin arka tarafında yaygın olarak görülürken erkek bebeklerde ön tarafta daha yaygındır. Bunun sebebi idrarın toplanma bölgesinin farklı olmasıdır. İdrarın içeriğindeki amonyum pişiğin asıl sebebi olmasa da farklı sebeplerden hassaslaşan cildi daha fazla tahriş edebilir.

Pişiğin birçok farklı türü vardır. Farklı beslenme alışkanlıkları, sürtünme miktarı, tıbbi bazı sebepler, bakteriyel enfeksiyonlar, bezin içeriğindeki maddeler, nem miktarı ve hava almama durumu bu çeşitli pişik veya isilik türlerine yol açar.

Bezden kaynaklı pişik durumunun sebepleri genellikle bezin içeriği, nem miktarı ve hava alma durumudur. Kullandığınız bez hava almayı önleyerek bezlendiği bölgenin sürekli nemli kalmasına sebep oluyor olabilir. Pişiğin sebebinin bu olduğunu düşünüyorsanız farklı bir bez deneyebilirsiniz. Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu sıvı miktarını doktorunuza danışarak öğrenin. Gereğinden fazla sıvı veriyorsanız bebeğiniz gereğinden fazla idrar yaptığı için nem oranı artmış olabilir.

Bebeklerde pişik tedavisi nasıl olur?

Bezin bebeğinizin karnına ve bacaklarına sürtündüğü noktalarda isilikler görülebilir. Bu en yaygın görülen isilik türüdür. Enfeksiyon durumu ortaya çıkmadıkça bebeğinizi rahatsız etmez. Ancak bebeğiniz için üretilmiş pişik merhemlerini bu bölgeler için de kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bebeğinizin cildi hassas olduğu için tahrişe karşı savunmasızdır. Bezden kaynaklı bir tahriş yoksa kullandığınız temizleme yöntemi de buna sebep oluyor olabilir. Bebeğiniz bezini değiştirirken ıslak mendille temizliyorsanız kullandığınız markayı değiştirme veya sadece saf su ve pamuk tercih etmek pişiğin iyileşmesini sağlayabilir. Kullandığınız ıslak mendilin alkol içermemesine dikkat edin. İdrar ve dışkı bebeğinizde tahrişe sebep olsa da bu durumda temizlemekten başka bir çare yoktur. Bebeğinizi bez değiştirme seanslarında su ve sabunla yıkamak doğru bir yöntem kabul edilmez. Sabun kurutucu özelliği sebebiyle bebeğinizin cildini daha fazla tahriş eder. Eğer sadece suyla yıkamayı tercih ediyorsanız bebeğinizi üşütmemeye ve bezlemeden önce çok iyi kurulamaya özen gösterin.

Bebeğinizin bacak içlerinde sürtünme sebepli pişik görülebilir. Bezlemeden önce onun için üretilmiş merhemlerden kullanmak bu durumun önüne geçmeniz için faydalı olabilir. Talk pudrası bilinen bir yöntem olsa da bebeğinizin solunum yolları için tehlikeli kabul edildiği için onun yerine nemi alması için mısır nişastası kullanabilirsiniz.

Pişiğin bazı türleri yara katmanları oluşturabilir ve kaşıntılı olabilir. Gerekli önlemleri almanıza rağmen pişik hâli devam ediyorsa enfeksiyona sebep olabilir. Günden güne kötüleşme gözlemliyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Bebekle düzenli hayata geçiş ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler