Bebeklerde Pembe Göz

Pembe göz hastalığının, soğuk algınlığı yaşayan bebeklerde görülme ihtimalinin daha yüksek olduğu belirtilmektedir. Fakat bu hastalık için panik yapmanıza gerek yok, uygulayacağınız birkaç yöntemle bebeğinizi bu durumdan kurtarabilirsiniz.

Bebeklerde Pembe Göz

Bebeklerde neden pembe göz görülebilir?

Pembe göz (Konjonktivit) hastalığını erken teşhis etmenin her hastalıkta olduğu gibi önem arz ettiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu rahatsızlığın bir görme problemi olmadığı bilinmektedir.

Hastalık, bakteriyel ve viral olmak üzere iki çeşit olarak ortaya çıkar. Pembe göz hastalığının genellikle tek gözde oluştuğu gözlenmiştir. Fakat her iki gözde oluştuğu durumlar da söz konusudur. Bebeğinizin göz bebeğinin ve göz kapağının kızardığını fark ederseniz pembe göz hastalığından şüphelenebilirsiniz. Konjonktivit, bebeğinizin gözünde ince, sulu ya da koyu ve sarımsı yeşil renk arasında değişen mukoza oluşmasına da sebebiyet verebilir. Bu hastalığın yaklaşık bir hafta içerisinde sona ermesi beklenir. Fakat nadir de olsa bu süre ikiyle üç hafta arasına ulaşabilir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bebeğinizin gözüne dokunmamasına yahut gözüne dokunduktan sonra başka bir yere dokunmamasına dikkat etmeniz önerilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman bebeğinizin elini yıkamanız hastalığın yayılmaması için önemlidir.

Pembe göz (Konjonktivit) hastalığını nedir ve nasıl tedavi edilir?

Pembe göz hastalığının tedavisine evde başlanabileceği belirtilmektedir. Bebeğinizin hasta göz kapağını yumuşak bir bez veya ucu pamukla kaplı bir çubuk eşliğinde ılık suyla yıkamanız önerilir. Gözün iç kısmından dışarıya doğru temizlemeniz, hasta olmayan göze mikrop kaptırmamanız için önemlidir. Bebeğiniz göz kapakları birbirine yapışmış olarak uyanabilir. Sabah uyandığınızda bebeğinizin gözündeki çapakları temizlemeniz gereklidir. Bu hastalıkta da bütün viral hastalıklarda olduğu gibi hijyenin çok önemli olduğu bilinmektedir. Bebeğinizle temasa geçen herkesin ellerini yıkaması, temasa geçen kişi için hastalığı önlemenin en etkili yoludur. Yine aynı sebepten ötürü aile içinde bebeğinizin kullandığı havlunun ve benzer eşyaların ayrı olmasına özen göstermeniz tavsiye edilir.

Doktorunuzun yazdığı ilaçlar dışında tanıdıklarınız aracılığıyla öğrendiğiniz tedavi yöntemlerini uygulamamanız bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Doktorunuz pembe göz hastalığı için tedavi olarak göz damlası veya merhem tedavisini önerebilir. Bu gibi durumlarda göz damlası için, bebeğinizin gözünün alt göz kapağını çekerek bir çukur oluşturmanız ve bu çukura göz damlasını damlatmanız gereklidir. Merhem için ise, aynı şekilde alt göz kapağını çekerek bir çukur oluşturmanız, bu çukura merhemi doktorunuzun belirttiği dozda ve şekilde sürerek göz kapağını kapatmanız ardından bir iki saniye kapalı tutup bebeğin gözünü açmasını sağlamanız önerilir. Merhem ile tedavi sırasında bebeğinizin gözleri yaklaşık olarak 20 dakika bulanık görebilir, bu durumla ilgili doktorunuzdan veya eczacınızdan bilgi alabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0