Bebeklerde Öksürük

by Bebek Melekleri

Bebeklerde Öksürük genellikle tek başına tehlikeli bir durum değildir. Fakat bebeğiniz öksürdüğü zaman tetikte olmanızda fayda vardır. Çünkü öksürük, beraberinde başka bir hastalığın da habercisi olabilir.

Bebeklerde Öksürük nedir ve nasıl bir hastalıktır?

Öksürük bebeklerde sıklıkla görülebilir. Bunun sebebi öksürüğün birçok hastalığın yan etkisi olmasıdır. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları hastalıklarında öksürme durumu ortaya çıkar.

Sadece hastalıklar sebebiyle değil aynı zamanda bebeğinizin genzine kaçan hava veya nefes alışverişini tıkayan bir yemek parçası bebeğinizin öksürmesine sebep olabilir. Eğer bebeğinizin ses tellerinin olduğu bölge hastalanmışsa. Hırıltılı bir şekilde öksürür ama nefes borusu hastalanmışsa o zaman sert ve kuru öksürmeler söz konusu olacaktır. Alerjiler veya astım özellikle geceleri öksürtürken, zatürre hastalığı ise hem gündüz hem de geceleri öksürtmektedir. Bebeğinizde, makattan ölçülen ateşin 38 derece ve üzeri olması, ateşlenmesi ve öksürüğünün süresinin bir haftadan daha fazla olması gibi durumlar saptarsanız bebeğinizin doktoruyla görüşmenizi tavsiye edilir. Bu gibi durumlardan daha acil olarak müdahale edilmesi gereken morarma, yutkunmada zorlanma, sesin güçlükle çıkması ve nefesinin durma noktasına gelmesi gibi durumlar gördüğünüz zaman acilen hastaneyi aramanız önerilir. Bunlarla birlikte yakın çevrenizden duyduğunuz veya kendiniz daha önce deneyimlediğiniz herhangi bir ilaç veya şurubu bebeğinize vermekten sakınınız. Doktorunuzun verdiği reçeteden uzaklaşmamalı ve doz aşımı gibi hayati önem arz eden konulara dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin sağlığı için ilaç veya şurup verirken dikkatli ve temkinli davranmakta fayda olduğu söylenmektedir.

Öksürmeye karşı evde alacağınız yöntemlerin başında dehidrasyona (susuz kalma) karşı bebeğinize sıvı tüketimi sağlamak gelmektedir. Ayrıca öksürük, oda yahut evin içindeki havanın sağlıksız. Boğuk ve nemsiz olması durumunda bebeğinizi nemli havada olduğundan daha çok rahatsız edecektir. Bu sebeple eğer ki varsa nem cihazınızla odayı veya evi nemlendirerek bebeğinizin daha yumuşak bir hava solumasını ve akabinde daha rahat öksürmesini sağlayabilirsiniz. Evdeki güvenliği sağlamak da önem arz eden bir diğer konudur. Bebeğinize yutabileceği boyutlarda oyuncaklar almamanız tavsiye edilir. Bozuk para ve bilye gibi eşyaları bebeklerinizin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmeniz onların bu eşyaları yutarak boğulma riskini ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Mide Gribi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin