Bebeklerde Öğrenme: Duyular

by Bebek Melekleri

Bebeklerde öğrenme konusunda bazen sorun yaşayabilirsiniz. Ebeveynler için bebeklerinin öğrenme konusunda sorun yaşamaması ve bunun normal kabul edilen seyirde ilerlemesi oldukça önemlidir. Öğrenmeyi hızlandırmak ve bebeğe bu konuda yardımcı olmak için yapılacak pek çok şey vardır. Duyuları beslemek bunlardan biridir.

Bebeklerde öğrenme: duyular nasıl öğretilir?

Bebeğinizde öğrenmeyi desteklemek ve hızlandırmak istiyorsanız onu desteklemek için yapmanız gereken şeyler hakkında araştırma yapmak olacaktır. Bebeğinizi öğrenmeye teşvik ederken duyularını beslemek oldukça önemlidir. Bebekler dünyayı doğdukları andan itibaren duyularıyla gözlemler ve tanırlar. Kimi bebeklerde beş duyunun beşi de gelişmiş olsa da bu durum her bebek için geçerli değildir. Ebeveynlere düşen görev tüm duyuları beslemek için gerekli konulara dikkat etmektir.

Görme duyusu sayesinde bebeğiniz dünyayla tanıştığı andan itibaren etrafında olan biteni anlamlandırmaya çalışır. Önceleri bebeklerin göremediği gibi yaygın bir düşünce olsa da aslında günümüzde biliniyor ki bebekler görmenin yanında gördüklerini anlamlandırıyor. Bu yüzden bebeğinizin bu duyusuna hitap etmeniz öğrenme açısından faydalı olacaktır. Bebeğinizin aklında yer edecek renkler tercih etmeniz, ilgi çekici oyuncakları göz hizasında tutmaya özen göstermeniz veya hareket eden nesneleri görüş alanına dâhil etmeniz bebeğinizin görme duyusunu besler. Aynaya bakmak ve çevresinde farklı insanlar görmek bebeklerin kimin kim olduğunu ayırt etmeyi öğrenmesi konusunda destekleyicidir.

İşitme duyusu çevredeki birçok şeyi fark etme açısından önemlidir. Bebeğinizin seslere alışması ve ritim duygusunun gelişmesi için yapmanız gereken en temel şey anlayamayacak olsa bile onunla sohbet etmektir. Ev içindeki gürültü unsurları bazen bebeğinizi ürkütse de sesleri tanıması için gereklidir. Müzikli oyuncaklar ve çocuk şarkıları da duyma duyusunu geliştirir.

Koku duyusu yeni doğan bebekler için de yetişkinler kadar önemlidir. Bebekler duyuları geliştikçe etrafındaki kokuları ayırt edebilir. Ancak tat alma duyusu için bunu söylemek mümkün değildir. Çünkü yeni doğanlar yalnızca anne sütü veya mama gibi besinlerin tadını algılar. Bu duyu bebek büyüdükçe gelişir.

Dokunma duyusu genellikle göz ardı edilse de dünyayı anlamlandırmak için bebekler için en önemli duyulardandır. Bebeğini ona sevgiyle dokunmanızı sert bir kumaşın tenine değmesinden ayırt edilebilir. Bebeğinize masaj yapmak, cildine farklı türden kumaşların temas etmesini sağlamak veya ahşap, pelüş, metal gibi farklı materyallerden yapılmış oyuncaklar almak bebeğinizdeki dokunma duyusunun gelişmesine yardımcı olacaktır.

Bebekle sohbet etmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler